Duże i małe inwestycje na kieleckich ulicach

Miasto testuje rozwiązania, które mają ograniczyć niedogodności dla kierowców, rowerzystów i pieszych. Nową nawierzchnię na ulicy Panoramicznej udało się wykonać w cztery godziny. Pilotażowo w systemie weekendowym prowadzony jest remont ulicy Bohaterów Warszawy.

Obecnie w Kielcach prowadzone są prace związane m.in. z modernizacją trzynastu ulic w centrum miasta, przebudową ulic Klonowej i Orląt Lwowskich, skrzyżowań ul. bpa Jaworskiego, Zapolskiej i Piłsudskiego oraz ul. Batalionów Chłopskich, Malików i Wystawowej, remont nakładkowy na zachodniej jezdni ulicy Warszawskiej, a wkrótce rozpoczną się prace na zachodniej jezdni alei Solidarności.

- Mamy świadomość, że intensywność prac prowadzonych na kieleckich ulicach jest bardzo duża, a to jest uciążliwe dla wszystkich użytkowników ruchu. Kumulacja tych prac ma swoje powody. Większość inwestycji realizowana jest z zaangażowaniem środków zewnętrznych. Każda z nich ma swój określony harmonogram – ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargu czy zakończenia prac. Priorytetem jest dla nas niezmarnowanie środków i wykonanie inwestycji w dobrej jakości. Stąd czasem następuje wielka kumulacja, która powoduje utrudnienia – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.

Żeby możliwie najbardziej ograniczyć utrudnienia w ruchu spowodowane pracami drogowymi, Miasto Kielce wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg, starają tak planować inwestycje w trybie tzw. nakładkowym, by trwały jak najkrócej.

- To pewien wymóg, który chcemy formułować wobec potencjalnych wykonawców, żeby czas wykonania inwestycji i ich najmniejsza uciążliwość były priorytetem – podkreśliła Agata Wojda.

- Dzięki dobrej organizacji pracy firmy wykonawczej, która już na etapie przetargu wie czego będziemy od niej wymagać, możemy dobrać odpowiedni sposób ułożenia nowej nawierzchni – tłumaczy Karol Nowakowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg ds. inwestycji.

Takie rozwiązanie przetestowano już na ulicy Panoramicznej, na której zasadnicze prace przy wykonaniu nowej nawierzchni trwały cztery godziny. Trwa także pierwszy remont w systemie weekendowym na ulicy Bohaterów Warszawy. W miniony weekend (9-11 sierpnia) wykonano prace przygotowawcze.

- Dziękujemy mieszkańcom za zrozumienie, że na naszą prośbę przeparkowali samochody i wykonawca nie miał problemów z prowadzeniem robót. Jednak zasadnicza część tych prac, wylanie nawierzchni, zaplanowane jest od piątku, 23 sierpnia od godzin wieczornych do poniedziałku (26 sierpnia) do wczesnych godzin porannych. Znów mamy ogromną prośbę do mieszkańców, aby także wtedy nie parkowali na ulicy Bohaterów Warszawy – podkreśliła prezydentka Kielc.

Wykonanie nawierzchni nie będzie możliwe, jeżeli na ulicy zostaną pozostawiona auta. Wtedy konieczne będzie ich odholowanie.

W najbliższy poniedziałek, 19 sierpnia rozpocznie się remont fragmentu zachodniej jezdni alei Solidarności. Miastu bardzo zależy, aby ta inwestycja zakończyła się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Dzień później, 20 sierpnia, w ramach remontu 13 ulic rozpoczną się prace na ulicy Głowackiego.

- Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z komunikatami oraz stosowanie się do nowego oznakowania – powiedziała Agata Wojda.

Prezydentka Kielc podkreśliła, że jeżeli prowadzony teraz pilotaż ekspresowych remontów nakładkowych będzie satysfakcjonujący w 2025 roku na wszystkich ulicach modernizowanych w ten sposób prace będą prowadzone w nocy lub weekendy.

- W planach mamy remonty nakładkowe wielu ulic nie tylko w centrum miasta, ale też na peryferiach i osiedlach. W najbliższych dnia poinformujemy Państwa, które ulice chcielibyśmy zmodernizować – mówiła Agata Wojda.