Dworzec Autobusowy z kolejną nagrodą

Dworzec PKS 02.jpg

Kieleckie Centrum Komunikacyjne znalazło się w gronie laureatów dziesiątej już edycji konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021. To prestiżowe wyróżnienia dla najlepszych inwestycji w Polsce przyznawane przez Portal Samorządowy.

Cykliczny projekt ma na celu wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz wskazanie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom.

Nagrodę w plebiscycie, podczas trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, odebrała Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.

- Dworzec Autobusowy to dla nas znacznie więcej niż budynek. Udowodnili to mieszkańcy, broniąc to miejsce przed powstaniem kolejnej galerii z dołączoną funkcją dworca - powiedziała Agata Wojda. - Ten projekt był innowacyjny, unikatowy w latach 70-tych, kiedy powstawał i w latach 80-tych, kiedy był oddawany do użytku. Innowacyjny jest także dziś. To ogromna zasługa projektantów. W Kielcach wspominamy trzy osoby - Edwarda Modrzejewskiego, Jerzego Radkiewicza i Mieczysława Kubalę. Dwa dni temu odszedł od nas ostatni z nich, dlatego dzisiejszą nagrodę chciałabym zadedykować pamięci inżyniera Mieczysława Kubali - zakończyła wiceprezydentka Kielc podczas krótkiego wystąpienia na scenie.

W konkursie wybranych zostało dwadzieścia nominowanych inwestycji, a spośród nich nagrodzono dziesięć najbardziej prorozwojowych. Wśród nagrodzonych znalazły się projekty z różnych dziedzin.

 

A oto wszyscy laureaci konkursu Top Inwestycje Komunalne 2021:

- Budowa trzech basenów w dzielnicach Katowic,
- Rekultywacja i remediacja terenów dawnej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej,
- Budowa centrum komunikacyjnego wraz z Systemem Informacji dla Pasażerów w Kielcach,
- Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń,
- Nowe schronisko dla zwierząt w Poznaniu,
- Budowa infrastruktury sportowej przy Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki w Świnoujściu,
- Budowa linii tramwajowej, jezdni oraz ścieżki rowerowej wraz infrastrukturą towarzyszącą - Aleja Pawła Adamowicza (Nowa Bulońska) w Gdańsku,
- Rozwiązania innowacyjne i rozwojowe MPEC Nowy Sącz,
- Most pieszo-rowerowy imienia Joachima Halupczoka w Opolu,
- Budowa kanalizacji deszczowej na os. Budziwój w Rzeszowie (w ramach projektu: Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Rzeszowa poprzez wykonanie kanalizacji deszczowej - etap I).

 

Centrum Komunikacyjne na bazie dawnego dworca autobusowego powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 działania 2.1 „Zrównoważony transport miejski, w ramach  złożonego projektu „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach”, dofinansowanego łącznie w wysokości 184,5 mln zł.

 

POLSKA WSCHODNIA EFRR.jpg

Powrót na początek strony