Miasto promuje dwujęzyczność. „Dwujęzyczne Kielce” rozpoczęte

Blisko 200 kieleckich uczniów wzięło udział w inauguracji projektu „Dwujęzyczne Kielce”, która odbyła się dziś w Pałacyku Zielińskiego. Gościem wydarzenia był prezydent Bogdan Wenta i jego zastępca Marcin Chłodnicki.

„Dwujęzyczne Kielce” to cykl anglojęzycznych spotkań młodzieży z kieleckich szkół podstawowych i średnich, które stanowią dopełnienie polityki władz miasta w zakresie promowania dwujęzyczności.

- Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu mają szansę poznać różne odmiany języka angielskiego, formy wystąpień publicznych w języku angielskim, jak również nawiązywać kontakty z dwujęzycznymi rówieśnikami. Wszystko to z pewnością zwiększy motywację uczniów do nauki języka angielskiego, zaś uczniom dwujęzycznym pomoże skutecznie doskonalić swoje umiejętności językowe - mówi koordynator projektu, tłumacz i nauczyciel Andrzej Łukasik. - W planach są wystąpienia publiczne, prezentacje indywidualne i grupowe, skecze, dyskusje panelowe, występy wokalne, wszystko w języku angielskim - dodaje.

W spotkaniu otwierającym projekt wzięli udział uczniowie z II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, I LO im. Stefana Żeromskiego i III LO im. Cypriana Kamila Norwida, oraz z trzech szkół podstawowych – nr 5, 9, 39, a także nauczyciele, przedstawiciele dyrekcji, rodzice. Uczestnicy wysłuchali paneli dyskusyjnych, do których zaproszeni zostali uczniowie, którzy wrócili do kraju z Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady. Młodzi ludzie opowiadali o swoich doświadczeniach z życia i nauki w krajach angielskojęzycznych oraz o procesie przystosowania się do życia i uczęszczania do polskiej szkoły. Oprócz tego miał miejsce występ Patryka Pawluczuka, jednego z najlepszych w kraju muzyków grających na dudach szkockich oraz prezentacja Roberta Cassettari z Australii.

Organizatorami wydarzenia byli: Prezydent Miasta Kielce, II Liceum Ogólnokształcące im Jana Śniadeckiego w Kielcach, Dom Środowisk Twórczych w Kielcach.

Powrót na początek strony