Kielecki Teatr Tańca zaprasza na kolejny premierowy wieczór. W sobotę, 2 kwietnia publiczność zobaczy pełne pasji, wciągające obrazy taneczne, poświęcone dylematom moralnym człowieka, zawartym w przypowieściach z Ksiąg Starego Testamentu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Na "Dyptyk Biblijny" składają się dwa spektakle autorstwa choreografów, wywodzących się z Kieleckiego Teatru Tańca.
SODOMA I GOMORA
Choreografia: Kamil Zdańkowski
Muzyka: John Murphy, Armand Amar
Autorskie projekty multimedialne: Adam Bakalarz
Obsada:
Lot – Aleksander Staniszewski
Żona Lota – Alicja Horwath-Maksymow
Mieszkańcy Sodomy i Gomory – Małgorzata Boruń, Julia Domagalska, Małgorzata Kowalska, Monika Kuc-Piechota, Katarzyna Lipiec, Pamela Paprota, Anna Piotrowska, Marta Starostecka, Oliwia Teodorczyk, Klaudia Tkaczyk, Sandra Zybała, Bartłomiej Banasiak, Dawid Pieróg, Szymon Pacholec, Mateusz Wróblewski, Piotr Ziółkowski.
Starotestamentowa historia o Sodomie i Gomorze opowiada o mieszkańcach dwóch miast kananejskich.
Deprawacja i rozpusta ich mieszkańców doprowadza do tak wielkiego gniewu Boga, iż postanawia położyć kres szerzeniu się zła i zniszczyć oba miasta. Dokładniejsza analiza, dokonana w oparciu o wiedze historyczną, znajomość uwarunkowań politycznych oraz świadomość symbolicznego języka Biblii, rzuca na tą opowieść nowe światło.
Pycha, niegodziwość, rozpusta i pogarda dla prawa ludzkiego i boskiego doprowadziły oba miasta do upadku moralnego. W historii tej mamy również do czynienia z toksycznym oddziaływaniem zdeprawowanego społeczeństwa na jednostkę, przy czym, co warto podkreślić jednostka nie pozostaje całkowicie bezbronna.
Wykorzystując szeroko rozumiany taniec współczesny jako formę wyrazu artystycznego otrzymujemy interpretację przypowieści w ujęciu, gdzie głównym motywem, w opisie upadku moralnego, jest rzymskokatolickie pojęcie Siedmiu Grzechów Głównych.
KAIN I ABEL
Choreografia: Aleksander Staniszewski
Muzyka: Emil Tabakov, Gustav Holst
Autorskie projekty multimedialne: Adam Bakalarz
Obsada:
Kain – Mateusz Wróblewski
Abel – Dawid Pieróg
Ewa – Małgorzata Kowalska
Zazdrość – Szymon Pacholec
Plugawe myśli – Małgorzata Boruń, Marta Starostecka, Oliwia Teodorczyk, Klaudia Tkaczyk
Biel wolą Boga – Julia Domagalska, Katarzyna Lipiec, Anna Piotrowska, Bartłomiej Banasiak, Kamil Zdańkowski, Piotr Ziółkowski
Inspiracją spektaklu jest biblijny fragment z Księgi Rodzaju. Treść opisywanej w niej historii braci Kaina i Abla jest powszechnie znana nawet poza chrześcijaństwem czy judaizmem.
Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że jest to krótka folklorystyczna legenda o dwóch skłóconych braciach czy też moralizatorska opowieść o kacie i ofierze, gdzie dobro upostaciowione w figurze niewinnego Abla zostaje uwznioślone, a zło, którego archetypem jest grzeszny Kain zostaje potępione. Warto jednak zwrócić uwagę na relacje, jaką każdy z braci nawiązuje z Bogiem.
Kain i Abel różnią się miedzy sobą wiekiem, temperamentem, osobowością a także stylem życia. Te różnice powodują, że relacja każdego z nich z Bogiem jest inna. Z tej inności wynika ocena Boga, zarówno nich samych, jak i ich czynów. Tajemnica intymnej relacji między człowiekiem a Bogiem ukazana za pomocą środków tanecznych, być może pobudzi do przemyśleń i refleksji.
Rezerwacja biletów pod numerem telefonu: 41 361 27 46.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.