Dyskutowali o wolontariacie sportowym

- Jak zaangażować wolontariuszy w organizację wydarzenia sportowego oraz działalność klubów sportowych? - na to między innymi pytanie próbowano znaleźć odpowiedź podczas Międzynarodowej debaty dotyczącej wolontariatu sportowego. Konferencję zorganizowały Urząd Miasta Kielce oraz Regionalne Centrum Wolontariatu.

- Musimy określić jasny cel czego potrzebujemy do wolontariuszy, ponieważ wolontariusz musi mieć wyznaczony swój cele działania. Jeżeli to zrobimy, wolontariusz od samego początku będzie wiedział, że jest ważny, że jest częścią tej imprezy - informuje Dawid Jastrzębski z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Zdaniem prezydenta Kielc, Bogdana Wenty - Wolontariusze pełnią podczas imprez masowych nieocenioną rolę i są niezastąpieni przy realizacji różnych zadań, które często są trudne do wypełnienia przy organizacji, zabezpieczeniu czy pracy informacyjnej i to właśnie wolontariusze są tą energią, która przyczynia się do tego, że dana impreza może osiągnąć sukces.

W Centrum Kongresowym Targów Kielce spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, klubów sportowych oraz osoby, które chcą rozpocząć przygodę z wolontariatem lub rozwinąć i poprawić jego funkcjonowanie. Rozmawiano o tym, jak pozyskiwać wolontariuszy, jak ich motywować i jak z nimi pracować.

- Najważniejsze jest to, żeby w wolontariacie nie zgubić tej zabawy, którą on daje. Fajnie jest stać w tej koszulce, fajnie jest pomagać kibicom, fajnie jest czuć się częścią takiego wydarzenia i mieć z tego dużo satysfakcji - podkreśla Karol Krzyszkowski Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Koordynator Wolontariatu,  sam też - wolontariusz.

Wydarzenie zorganizowano w ramach realizowanego przez Urząd Miasta Kielce projektu „Wolontariat Sportowy w Twoim mieście, w Twoim regionie", z Programu Erasmus + Sport, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, stąd też w programie nie zabrakło informacji na temat jak skorzystać z unijnych środków na organizację imprez sportowych. Dofinansowanie można pozyskiwać na projekty promujące różne dyscypliny. - Sport to nie tylko emocje, to także znacząca przestrzeń gospodarki i miliony miejsc pracy - podkreślił prezydent Kielc.