Działania w zakresie pomocy osobom przebywającym na kwarantannie

Miasto Kielce zapewnia żywność oraz środki do dezynfekcji osobom przebywającym na kwarantannie, jak również dba o zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu w ośrodku kwarantanny zbiorowej zorganizowanym Kielcach.

Osoby objęte kwarantanną za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie otrzymują: posiłki całodobowe lub jeden gorący posiłek (według ich indywidualnego wskazania), produkty żywnościowe, termometry, czajniki, wodę mineralną, pakiety sanitarne (płyny do odkażania rąk, rękawiczki, ręczniki papierowe, papiery toaletowe, mydła, worki na śmieci, płyny do dezynfekcji WC itp.) oraz leki i środki opatrunkowe.

Działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie są prowadzone według wytycznych służb Wojewody Świętokrzyskiego, zgodnie z instrukcją dotyczącą pomocy żywnościowej dla osób potrzebujących objętych kwarantanną, jak również Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W dystrybucji przygotowanych przez MOPR posiłków oraz pozostałych środków pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ponadto prezydent Kielc wspólnie z wojewodą świętokrzyskim podjął działania dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu osób przebywających w ośrodku kwarantanny zbiorowej zorganizowanym w Kielcach.

Podczas spotkania, które odbyło się 1 kwietnia ustalono, że osoby pozostające w ośrodku będą rozlokowane na większej przestrzeni, tak, by maksymalnie ograniczyć, a niejednokrotnie uniemożliwić kontakty w częściach wspólnych, jakimi są łazienki. Do ośrodka nie będą przyjmowane kolejne osoby, trafią one do nowego obiektu, który uzyskał już akceptację służb.

Utworzone zostaną też kolejne ośrodki kwarantanny zbiorowej, do których będą trafiać nowo przyjęte osoby. Miejsca te niezwłocznie zostaną poddane ocenie służb wojewody. Zarówno w przypadku obiektu, w którym obecnie przebywają osoby poddane kwarantannie, jak i nowych ośrodków tego typu, prezydent Kielc zapewnił, że warunki będą odpowiednie, a miejsca te - bezpieczne.

Przypominamy, że w ośrodkach kwarantanny wszyscy zobowiązani są do zachowania reżimu sanitarnego m.in.: utrzymania czystości oraz dezynfekowania przedmiotów, z których korzystają. Ponadto muszą bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad. Osoby przebywające w ośrodkach kwarantanny zbiorowej muszą zachowywać się odpowiedzialnie i rozsądnie.