Dzieciaki w praktyce będą się uczyć poruszania po drogach

Znaki poziome i pionowe, przejazd kolejowy, skrzyżowanie o ruchu okrężnym, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną, chodniki – wszystko jak na prawdziwych ulicach. Przy Szkole Podstawowej nr 33 im. I. Paderewskiego powstało Edukacyjne Miasteczko Rowerowe. Uczniowie placówki i wszyscy mali mieszkańcy Kielc będą mogli w tym miejscu uczyć się zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Projekt „Edukacyjne Miasteczko Rowerowe” to jedna z małych inwestycji zrealizowana w ramach ubiegłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Na projekt głos oddało 1046 mieszkańców miasta. Inwestycja kosztowała 193 tys. zł.

- Mieszkańcy Kielc uznali, że ten projekt jest ważny i oddali na niego głos. To jest bardzo dobry przykład wykorzystania Budżetu Obywatelskiego. Warto zaznaczyć, ze młodzież szkolna ma w programie nauczania zasady prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po drogach. Jestem przekonany, że także dzieci z innych szkół mogą odwiedzać Miasteczko Rowerowe, żeby w praktyce poznawać przepisy ruchu drogowego – mówi zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki. – Wszystkim uczennicom i uczniom życzę owocnej nauki, dobrej zabawy i zdanych egzaminów na kartę rowerową.  

- Jestem bardzo zadowolona, że na naszym terenie powstało takie miasteczko. Co roku przeprowadzamy egzaminy na kartę rowerową. Już w czerwcu taki egzamin po raz pierwszy odbędzie się na terenie nowego Miasteczka Rowerowego – powiedziała dyr. Szkoły Podstawowej nr 33 Marzena Tranowska. – Myślę, że także mieszkańcy naszego osiedla oraz innych będą chętnie tu przychodzić. Projekt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego i będzie dostępny w godzinach otwarcia szkoły, do godziny 22.  

- Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie łatwiej przyswajają sobie przepisy ruchu drogowego. Czym innym jest teoria, pogadanki, mapy a czym innym jest możliwość poruszania się po takim miasteczku – mówi asp. Sztab. Grzegorz Kazuń, dzielnicowy rejonu osiedla Świętokrzyskie, który na zajęciach przekazuje młodym ludziom wiedzę o bezpieczeństwie.  

- Znam niektóre znaki drogowe, na przykład jak jest napisane STOP to trzeba się zatrzymać, a jak jest człowieczek na znaku to trzeba się zatrzymać i przepuścić pieszych. Jak będę dorosły to będę wiedział jak jeździć – zapewnił Miłosz z klasy 4.

- To jest fajne miejsce do jeżdżenia i można się douczyć jak jeździć i zwracać uwagę na znaki – mówiła Wiktora z klasy 4.

Na terenie Edukacyjnego Miasteczka Rowerowego wybudowano ciągi jezdne z oznakowaniem poziomym i pionowym oraz chodniki. Praktyczną naukę zasad poruszania się po drogach będzie można w bezpieczny sposób trenować na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, skrzyżowaniu równorzędnym oraz skrzyżowaniu z drogą podporządkowaną. Powstał odcinek szutrowy i mini przejazd kolejowy. Oznaczone są zatoki autobusowe oraz przejścia dla pieszych.

Teren jest wyposażony w elementy małej architektury - stojak na rowery, ławkę i kosz na śmieci.

Powrót na początek strony