Dziecięce przygody w śpiewającej odsłonie. Premiera w Teatrze „Kubuś”

„Niemożliwe – Wasowski dzieciom” to pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Spektakl przedstawia przygody dwójki rodzeństwa opowiedziane piosenkami mistrzów, znanych m.in. z Kabaretu Starszych Panów, w nowych aranżacjach kielczanina Wojciecha Lipińskiego.

O przedstawieniu mówili jego twórcy podczas konferencji prasowej poświęconej premierze w środę, 6 września. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział m.in. Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, artysta plastyk i scenograf Joanna Biskup-Brykczyńska, gitarzysta i kompozytor Wojciech Lipiński oraz aktorzy: Mateusz Drozdowski, Ewa Lubacz, Aleksandra Sapiaska i Agata Sobota.

Reżyserem spektaklu jest Justyna Zar, łódzka aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, współpracująca z teatrami w całej Polsce. Oprócz wykształcenia teatralnego posiada też muzyczne i filozoficzne.

-  „Niemożliwe – Wasowski dzieciom” to spektakl dla małych, większych, ale i dużych dzieci, bo wierzę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Usłyszymy w nim znane piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz mniej znane kompozycje stworzone przez Jerzego Wasowskiego specjalnie dla młodego odbiorcy - mówiła Justyna Zar.

Aranżacje muzyczne do przedstawienia stworzył kielczanin Wojciech Lipiński, absolwent wydziału gitary klasycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studiów podyplomowych w Hochschule Fur Kunste Bremen. Interesuje się jazzem. Uczestniczy w wielu projektach muzycznych, jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor.

- Piosenki Jerzego Wasowskiego to wspaniałe utwory, które mają piękną harmonię i melodykę nawiązującą do standardów jazzowych. Tworząc nowe aranże, starałem się odnieść do nich z dużym szacunkiem, a tym, co głównie je odmienia jest beatbox, który powoduje, że stały się one trochę bardziej współczesne - mówił Wojciech Lipiński. - Do przedstawienia wspólnie wybraliśmy dziewięć utworów, które połączone zostały w opowieść z charakterystycznym klimatem absurdu, ale w zabawnej odsłonie - dodał.

Głównymi bohaterami spektaklu są Emilka i Karolek, w których role wcieli się aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”: Aleksandra Sapiaska i Mateusz Drozdowski.

- To, co nasi widzowie na pewno zobaczą to obraz ich samych. Z prezentowanymi przez nas postaciami z pewnością wielu z nas może się utożsamić. Chcemy pokazać również to, jak dzieci potrafią posługiwać się wyobraźnią, jak z niczego potrafią stworzyć sobie doskonałą zabawę - podkreślał Mateusz Drozdowski.

- Naszym małym widzom chcemy przekazać ważną prawdę, o tym, że posiadanie rodzeństwa to ogromna wartość. Szczególnie teraz na etapie ich dzieciństwa, kiedy brat czy siostra może wydawać się konkurencją, z którą trzeba się wszystkim dzielić. Chcemy udowodnić, że obecność starszego brata, czy młodszej siostry to szansa na piękną relację i wsparcie również w dorosłym życiu - mówiła Aleksandra Sapiaska.

Przedstawienie wpisuje się w obchody 110. rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego, polskiego dziennikarza radiowego, kompozytora i reżysera pochodzenia żydowskiego. W dziedzinie muzyki był samoukiem. W sumie stworzył ok. 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci, ok. 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych.

Premiera „Niemożliwe – Wasowski dzieciom” odbędzie się w 10 września (niedziela) o godz. 17.00. Kolejne spektakle zaplanowano w dniach: 12 – 15 września (wtorek – piątek) w godz. 9.00 i 11.00.

Obsada: Mateusz Drozdowski, Ewa Lubacz, Zdzisław Reczyński, Aleksandra Sapiaska, Agata Sobota.

Scenografia - Joanna Biskup-Brykczyńska
Choreografia - Maciej Florek
Multimedia - Przemysław Żmiejko
Muzyka - Jerzy Wasowski
Aranżacje - Wojciech Lipiński
Beatbox - Patryk Miszczak​
Konsultacja wokalna - Aleksandra Lipińska
Teksty piosenek - Jerzy Kierst, Andrzej Nowicki, Roman Pisarski, Jeremi Przybora.

Powrót na początek strony