Dzień Czystego Powietrza w Kielcach

Laboratoria i wykłady dla młodzieży, warsztaty dla seniorów, dużo wiedzy związanej z ochroną jakości powietrza dla każdego - tak Miasto Kielce w tym roku obchodzi Dzień Czystego Powietrza, przypadający na 14 listopada.

Dwutlenek węgla i rakotwórcze benzoapireny pochodzące z przydomowych kotłowni, pyły PM 10 i PM 2,5 powstające przy ścieraniu opon samochodowych, tlenki azotu i tlenki siarki, których najwięcej wytwarza przemysł -zanieczyszczenia powietrza są już tak powszechne, że najczęściej nie zwracamy na nie uwagi. Tak samo jak na codzienne nawyki, których lekkie zmodyfikowanie, może zminimalizować nasz osobisty wpływ na powstawanie zanieczyszczeń powietrza.

Właśnie na kwestie wpływu zanieczyszczeń powietrza na ludzi, a ludzi na powstawanie emisji mają zwrócić uwagę tegoroczne obchody Dnia Czystego Powietrza zorganizowane przez Wydział Gospodarki i Środowiska Urzędu Miasta Kielce, zapraszając do współpracy Politechnikę Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Uczniów kieleckich szkół zapraszamy do akcji konkursowej pn.: „Szkolny Dzień Czystego Powietrza” polegającej na zorganizowaniu na terenie placówki oświatowej akcji pokazującej wpływ mieszkańców miasta na zanieczyszczenia powietrza.

Chętnych do udziału w akcji prosimy o wypełnienie zgłoszenia (załącznik nr 1 ⇓) i przesłanie na adres e- mailowy: iza.wierzba@um.kielce.pl do dnia 09.11.2023 r.

Na terenie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, ul. Uniwersytecka 7, Budynek G (Aula B1) odbędą się:

- w godz. 10.00 – 11.15 otwarte wykłady dla mieszkańców Miasta Kielce pn.: „Zoom na jakość powietrza – narządzie dostępne dla mieszkańców”; ”Wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy człowieka”; „”Wykorzystanie geo- i bioindykatorów do oceny środowiska przyrodniczego w Górach Świętokrzyskich”,

- w godz. 11.15 do 13.00 warsztaty rotacyjne dla zorganizowanych grup szkół ponadpodstawowych pn.:

„Wykorzystanie mikroskopu skaningowego do identyfikacji zanieczyszczeń”,

„Mobilne laboratorium badań jakości powietrza”,

„Wpływ zanieczyszczeń powietrza na ekosystemy wodne”.

Na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, BUDYNEK ENERGIS ul. Studencka 1 odbędą się:"

- w godz. 10.30 - 11.45 wykłady otwarte dla mieszkańców Miasta Kielce pn.:  „Elektromobilność przyszłością motoryzacji”; „Smog groźny przeciwnik”.

- w godz. 12.00 do 14.00 warsztaty rotacyjne dla zorganizowanych grup szkół ponadpodstawowych pn.: „Ocena jakości powietrza wewnętrznego”; „Ocena jakości powietrza zewnętrznego  z pokładu bezzałogowego statku powietrznego”.

Chętnych do udziału w warsztatach zorganizowanych prosimy o dokonanie zgłoszenia na adres e-mailowy: marta.waniak@um.kielce.pl. do dnia 09.11.2023 r. Dodatkowe informacje można uzyskać  pod numerem telefonu: 41 367- 66 - 62. Liczba grup na warsztaty ograniczona.

Szczegóły dotyczące miejsca wykładów otwartych oraz warsztatów zorganizowanych zamieszczono w Harmonogramie ⇓.

Do wspólnego zastanowienia się nad składem atmosfery i jej wpływem na klimat Miasto Kielce zaprasza również seniorów, dla których 14 listopada 2023 r. o godzinie 11 w Klubie Seniora Kostki przy ul.  Św. Stanisława Kostki 4a odbędą się warsztaty „Mozaika Klimatyczna”, które w obrazowy sposób pokazują jakie przyszłe skutki mają nasze obecne działania mające wpływ na jakość powietrza. Osoby, które chcą ułożyć klimatyczne puzzle, dowiadując się przy okazji co dokładnie wspólnego mają „paliwa kopalne” czy „transport” z „efektem cieplarnianym” wciąż mogą zgłaszać się dzwoniąc na numer 41 36-76-466  - liczba miejsc ograniczona.

W ramach odchodów Dnia Czystego Powietrza Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska przygotował także ulotkę oraz plakat dotyczący ograniczenia zużycia mediów. Materiały te zostaną rozdysponowane do wszystkich jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta Kielce, a ulotkę przypominającą podstawowe zasady efektywnego wykorzystania mediów można dodatkowo pobrać ze strony - LINK.

Powyższa akcja ma na celu przypomnienie mieszkańcom o tym, że pozytywne skutki oszczędzania zużycia energii odczują nasze kieszenie i KLIMAT, bo najlepsza, najtańsza, najczystsza, najmniej oddziałująca na środowisko i najzdrowsza energia to ta, którą możemy zaoszczędzić.

Plakat DCP.jpg jak ograniczyć zużycie mediów w kilku prostych krokach.png

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. Regulamin Konkursu.pdf PDF 218.97 KB
2. Zgłoszenie zał. nr 1.docx DOCX 76.53 KB
3. Sprawozdanie zał. nr 2.docx DOCX 77.65 KB
4. Harmonogram Uniwersytet Jana Kochanowskiego Dzień Czystego Powietrza 2023 R..docx DOCX 68.32 KB
5. Harmonogram Politechnika Świętokrzyska Dzień Czystego Powietrza 2023.docx DOCX 67.84 KB
6. Ulotka Oszczędzaj dla kieszeni i KLIMATU.pdf PDF 1019.73 KB
7. jak ograniczyć zużycie mediów w kilku prostych krokach.png PNG 2.89 MB
Powrót na początek strony