Dzień Europy 2020

Obchodzony 9. maja Dzień Europy podkreśla zjednoczenie Europy i nawiązuje do rocznicy podpisania historycznej Deklaracji Schumana.

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950.

W ubiegłych latach, by uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizowały Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalnie organizowano szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogli wszyscy zainteresowani, a tysiące osób uczestniczyły w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy.

W tym roku, ze względu na zagrożenie związane z COVID-19 Sieć Europe Direct w Polsce przygotowała specjalną akcję online dla każdego. Akcja zachęca, aby w geście solidarności w sobotę 9 maja opublikować na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia z napisem „Jestem Europejką” lub „Jestem Europejczykiem”.

Powrót na początek strony