Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 maja w Kielcach

Główne obchody majowych świąt odbędą się w tym roku na kieleckim Rynku oraz w Parku Miejskim. Organizatorzy zapraszają mieszkańców na uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica oraz na Piknik Historyczny „Vivat 3 Maja!”.

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej były tematem konferencji prasowej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyli Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk Adam Włoczewski oraz dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Hałys.

- Jako Miasto Kielce jesteśmy współorganizatorami wojewódzkich uroczystości i dziękujemy Panu Wojewodzie Zbigniewowi Koniuszowi za zaproszenie do wspólnego działania. Kielce zostaną przygotowane do uczczenia Święta Konstytucji oraz Dnia Flagi. Zależy nam, aby kielczanie i mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogli wspólnie świętować – mówiła podczas konferencji Bożena Szczypiór, zastępca Prezydenta Kielc.

Kieleckie uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja rozpocznie o godz. 11.00 msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej. Godzina 12.40 to początek uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim, gdzie m.in. złożony zostanie wieniec od społeczeństwa województwa świętokrzyskiego.

Po oficjalnej części obchodów o godz. 13.40 rozpocznie się tradycyjny Piknik Historyczny „Vivat 3 Maja!”. Na wszystkich chętnych czeka w kieleckim Parku Miejskim wiele atrakcji: m.in. występy artystyczne, pokazy historyczne, stoiska przygotowane przez służby mundurowe, a także znakomita wojskowa grochówka. Zadowoleni będą również najmłodsi mieszkańcy miasta i regionu: będą mogli skorzystać z placu zabaw, „dmuchańców” i innych atrakcji. O godz. 16.00 w muszli koncertowej rozpocznie się występ Wojskowego Zespołu Wokalnego „Konsonas”. 

W poniedziałek, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, o godz. 11.30, złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem poświęconym uczestnikom Powstania Listopadowego (róg ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach). Ceremonia ta będzie okazją do oddania hołdu parlamentarzystom Sejmu Królestwa Polskiego, którzy w 1831 roku ustanowili nasze barwy narodowe i zdecydowali o tym, że „Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”. O godz. 12.00 rozpoczną się na kieleckim Rynku oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi RP.

- Biało-czerwona flaga to ważny dla każdego Polaka symbol, o którym zawsze staramy się przypominać i pamiętać. Jak ważne są symbole narodowe, najlepiej widać w tej chwili za naszą wschodnią granicą. Za te symbole ludzie oddają życie i my, Polacy, też wielokrotnie w naszej historii za biało-czerwoną poświęcaliśmy życie – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz.

O godzinie 21:00 na kieleckim Rynku odbędzie się uroczysty capstrzyk.

Program obchodów Święta Konstytucji - Kielce, 3 maja 2022:

11.00: msza święta w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej.

12.15: przemarsz uczestników przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim (ulicami: Dużą, Sienkiewicza, Staszica).

12.40: początek uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica:

- podniesienie Flagi Państwowej,
- Hymn Narodowy,
- przemówienie okolicznościowe Wojewody Świętokrzyskiego,
- apel pamięci,
- salwa honorowa,
- ceremonia złożenia wieńca od społeczeństwa województwa świętokrzyskiego,
- Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

13.40: IX Piknik Historyczny „Vivat 3 Maja!” w Parku Miejskim:

- występy artystyczne podopiecznych Miejskiego Domu Kultury w Kielcach,
- pokazy historyczne,
- stoiska przygotowane przez służby mundurowe,
- grochówka wojskowa dla mieszkańców,
- atrakcje dla dzieci (m.in. „dmuchańce”, plac zabaw).

16.00: koncert Wojskowego Zespołu Wokalnego „Konsonas” (muszla koncertowa w Parku Miejskim).

Oficjalnej części uroczystości towarzyszyć będzie występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
 

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:

11.30: złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym uczestnikom powstania listopadowego (róg ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach).

12.00: uroczystości na Rynku w Kielcach:

- podniesienie Flagi Państwowej,
- przemówienie okolicznościowe Wojewody Świętokrzyskiego,
- pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

21.00: uroczysty capstrzyk (Rynek w Kielcach).

Organizatorem obchodów jest Wojewoda Świętokrzyski, współorganizatorami wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji są: Urząd Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Placówka Straży Granicznej w Kielcach, Straż Miejska w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Kielcach, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Kielce, Areszt Śledczy w Kielcach, Polski Czerwony Krzyż - Świętokrzyski Oddział Okręgowy, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Świętokrzyski.

Powrót na początek strony