Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na kieleckie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. 

Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Kieleckie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu rozpoczną się 25 stycznia (wtorek), o godz. 17.00 spotkaniem on-line pt. „Co dziś wiemy o Zagładzie?” - rozmowa Bogdana Białka z prof. Barbarą Engelking. 

26 stycznia (środa) o godz. 19.00 odbędzie się kolejne spotkanie on-line pt. „Zapis pamięci” - rozmowa z ocalałą z zagłady Joanną Sobolewską-Pyz oraz Anną Kołacińską-Gałązka i Jackiem Gałązką.

27 stycznia (czwartek) o godz. 17.00 - zaplanowano uroczystość przy pomniku Menora (al. IX Wieków Kielc), a o godz. 18.00 na profilu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego dostępna będzie transmisja z rozmowy Bogdana Białka z rabinem Stasem Wojciechowiczem i ks. Grzegorzem Michalczykiem w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, ul. Planty 7.

Tegoroczne obchody zakończy spotkanie z ks. Manfredem Deselersem, które odbędzie się w niedzielę, 30 stycznia o godz. 19.30 w Centrum Duszpasterskim Wesoła 54 w Kielcach. Spotkanie poprzedzi msza św. o godz. 18.30 w kościele akademickim p.w. Jana Pawła II.

W tym roku przypada 160. rocznica osadnictwa Żydów w Kielcach i 80. rocznica zagłady Żydów z kieleckiego getta. 

Powrót na początek strony