Dzień pamięci o poległych i zmarłych w misjach zagranicznych

W środę, 21 grudnia w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbyły się uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz ziemi świętokrzyskiej, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji, a także żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej. Władze Kielc reprezentował sekretarz miasta Szczepan Skorupski.

- 21 grudnia wspominamy wszystkich żołnierzy, którzy wierni przysiędze wojskowej oddali swoje życie stojąc na straży globalnego bezpieczeństwa, pełniąc służbę w ramach wojskowych misji zagranicznych. (…) To właśnie oni są bohaterami naszych czasów, to im oddajemy hołd i należny szacunek – powiedział podczas przemówienia komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, płk Adam Włoczewski.

Odczytano Apel Poległych, a kompania honorowa oddała salwę honorową.

Podczas uroczystego apelu, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wraz z Wicewojewodą Świętokrzyskim, Rafałem Nowakiem i dowódcą 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wręczył odznaki pamiątkowe CPdMZ żołnierzom oraz pracownikom resortu obrony narodowej.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą udział żołnierzy Wojska Polskiego w misjach pokojowych ONZ.


21 grudnia 2011 roku, o godzinie 6.50 czasu polskiego, a o 10.20 czasu afgańskiego, pięciu polskich żołnierzy, służących w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, zginęło w wyniku zamachu terrorystycznego, przeprowadzonego na konwój polskich żołnierzy, powracających z patrolu do bazy w Ghazni.

O tym, że 21 grudnia będzie Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa, postanowił minister obrony narodowej w 2015 roku na mocy decyzji Nr 296/MON z dnia 23 lipca 2015 r.  w sprawie ustanowienia Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Źródło i zdjęcia: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

Powrót na początek strony