"Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej"

Prezydent Węgier Janos Ader oraz Polski Bronisław Komorowski odsłonili w sobotę 23.03.2013 w Tarnowie tablicę upamiętniającą "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" i postać gen. Józefa Bema w 165. rocznicę Wiosny Ludów. Obaj prezydenci uczestniczyli w sobotę w Tarnowie w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, ustanowionego przez parlamenty obu krajów w 2007 roku.

Na uroczystości te przybyła również na zaproszenie Prezydenta Wojciecha Lubawskiego oficjalna delegacja z miasta Budapest-Csepel. W sobotę goście z naszego miasta partnerskiego wzięli udział w uroczystych obchodach. W ramach programu w Galerii Miejskiej BWA w Parku Strzeleckim została otwarta ekspozycja Panoramy Siedmiogrodzkiej namalowanej przez Jana Stykę z okazji 50. rocznicy Wiosny Ludów. W tym samym dniu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zorganizował w Tarnowie Forum Gospodarcze Polska - Węgry. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością prezydenci Polski i Węgier.

Miasto Kielce reprezentowali w Tarnowie: Janusz Koza - Sekretarz Miasta oraz Mieczysław Pastuszko - Dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta. Dzień później, nasi węgierscy partnerzy gościli w Kielcach i spotkali się z prezydentem Wojciechem Lubawskim. W Hali Legionów obejrzeli rewanżowy meczu 1/8 Ligi Mistrzów pomiędzy Vive Targi Kielce a węgierskim zespołem Pick Szeged.