Dzień Straży Miejskiej

Z okazji Dnia Strażnika Miejskiego i Gminnego prezydentka Kielc Agata Wojda i Sergiusz Parszowski, który od początku września obejmie funkcję dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Miasta, odwiedzili siedzibę Straży Miejskiej w Kielcach oraz spotkali się z kieleckimi strażnikami podczas porannej odprawy.

- Spotykamy się nie tylko ze względu na przypadające dziś święto, ale przede wszystkim ze względu na szacunek do Państwa misji i ciężkiej pracy, którą wykonujecie dla nas. Chcemy dziś Państwa zapewnić, że staramy się być zarządem otwartym na ludzi, z którymi współpracujemy. Zależy nam, abyście Państwo mieli przestrzeń do spokojnej i merytorycznej pracy oraz czuli, że macie w nas wsparcie. Znamy Państwa postulaty i potrzeby oraz pracujemy nad dobrymi rozwiązaniami – mówiła Agata Wojda.

- Zapewniamy Państwa, że zmiany idą w dobrym kierunku, a my będziemy zabiegać o to, aby Państwa praca była łatwiejsza nie tylko pod względem warunków, ale i narzędzi, którymi dysponujecie – dodał Sergiusz Parszowski, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Miasta.

Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego, obchodzony 29 sierpnia, to szczególna okazja do docenienia pracy strażników, którzy odgrywają ważną rolę w utrzymaniu porządku publicznego na poziomie lokalnym. Strażnicy miejscy i gminni są pierwszą linią kontaktu w wielu sytuacjach związanych z bezpieczeństwem i przestrzeganiem przepisów prawa, często angażując się w działania, które mają bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców.

Święto to zostało ustanowione w 1997 roku, aby formalnie uhonorować strażników, którzy od czasu powstania pierwszych formacji Straży Miejskiej w Polsce w latach 90., odgrywają coraz większą rolę w zapewnieniu ładu i bezpieczeństwa na terenach miejskich oraz gminnych. Data 29 sierpnia wiąże się z datą uchwalenia ustawy o Strażach Gminnych z 1997 roku, która uregulowała status prawny tych formacji i nadała im szerokie kompetencje.