Dzień św. Patryka w Kielcach

Quizy, konkursy plastyczne, wystawy oraz warsztaty kulinarne i taneczne, to tylko niektóre z propozycji, jakie na obchodzony 17 marca Dzień Świętego Patryka przygotowały kieleckie szkoły, przedszkola oraz inne miejskie instytucje.

Widocznym akcentem tego święta jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowej barwie Irlandii. Święto obchodzi się w wielu krajach, także w Polsce. Miasto Kielce, na zaproszenie Ambasady Irlandii po raz kolejny włączyło się w to przedsięwzięcie. - Głęboko doceniam waszą chęć udziału i okazanie, jak głębokie więzi łączą Polskę i Irlandię - napisała w liście do prezydenta Kielc Emer O’Connell, Ambasador Irlandii w Polsce.

W Kielcach program obchodów koordynowało Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta. - Cieszy duży odzew kieleckich instytucji i kreatywność w przygotowaniu programu na Dzień św. Patryka. Takie inicjatywy są doskonałą okazją do popularyzacji wiedzy o kulturze innych narodowości oraz integracji - podkreślił Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej.

Bardzo zielono było dziś m.in. w Szkole Podstawowej  nr 19. Wejście do szkoły oraz poszczególne klasy i korytarze udekorowane zostały trójlistnymi koniczynami, a kolor nadziei dominował także w strojach uczniów.  - Dzieci przygotowały też zielony, zdrowy poczęstunek, zabawną fotościankę oraz wykonały wiele prac plastycznych, które można oglądać na szkolnej wystawie - poinformowała Malwina Odrzywolska, nauczyciel w SP nr 19.

Zabawne zdjęcie w stylizacji Lepricona, czyli irlandzkiego skrzata, można było sobie zrobić także w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie przygotowano bardzo bogaty program. - Mamy stacje z zadaniami w języku polskim i angielskim, stację z zadaniami plastycznymi oraz z zielonymi przekąskami. W planach jest także poszukiwanie złotych monet „Gold Coin Hunt” - wyjaśniły Katarzyna Jarkowska-Walas oraz Justyna Stochmal, nauczycielki w SP nr 39.

Ekologiczny program przygotowała Szkoła Podstawowa nr 1. Tu posadzono 10 klonów kulistych. - Pierwsze z tego typu drzewek pojawiły się wzdłuż alei przed szkołą dokładnie rok temu. Ubiegamy się o Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, ta akcja świetnie wpisuje się w nasze działania - podkreśliła Żaneta Szczepaniak, dyrektor placówki. - Uczniowie przygotowali też m.in. wystawkę eko-deserów i malowali zielone koniczynki. Starsze klasy zapoznały się z legendą o świętym Patryku w języku angielskim- uzupełniła Krystyna Banasik, nauczyciel w SP nr 1.

Wiele ciekawych zabaw i zajęć z okazji Dnia św. Patryka przygotowano także w innych placówkach, m.in. w Przedszkolu Samorządowym nr 35 i Przedszkolu Samorządowym nr 18

Tradycją obchodów jest ponadto podświetlanie w dniu 17 marca na kolor zielony - jeden z symboli Irlandii, wybranych budynków na terenie miasta. W tym roku, na prośbę Ambasady Irlandii, zostaną one oświetlone na niebiesko i żółto, jako gest solidarności z walczącymi Ukraińcami. W Kielcach podświetlone zostaną: gmach Ratusza, Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce, foyer hallu głównego Kieleckiego Centrum Kultury, Kielecki Teatr Tańca - elewacja budynku KCK, na wysokości 2 piętra, budynek Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach (obecnie Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach), gmach Galerii Echo, siedziba Domu Kultury „Zameczek”.