Kielczanie oddali hołd ofiarom agresji ZSRR na Polskę

W Kielcach odbyły się obchody 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dzień Sybiraka. Kwiaty i znicze przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym oraz przed Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim w imieniu kielczan złożył prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Organizatorami uroczystości byli: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Wojewódzki Oddział Związku Sybiraków w Kielcach oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”.

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który zawarły Niemcy i Rosja. W konsekwencji podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop–Mołotow, wybuchu II wojny światowej, wkroczenia 17 września 1939 r. Armii Czerwonej i układu o przyjaźni i granicach zawartego 28 września 1939 r. pomiędzy III Rzeszą a ZSRS tereny te zostały objęte okupacją sowiecką. Mimo że trwała ona zaledwie 21 miesięcy, do 22 czerwca 1941 r., zapisała się krwawo na kartach historii narodu polskiego.

Powrót na początek strony