Dzień Ukraiński na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Koła naukowe działające w ramach Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w środę, 27 kwietnia zorganizowały Dzień Ukraiński. Celem spotkania była integracja środowisk młodzieży polskiej i ukraińskiej, poznanie wzajemnych potrzeb i oczekiwań oraz podjęcie współpracy.

W wydarzeniu uczestniczyły zastępczyni Prezydent Kielc Agata Wojda oraz Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, pełnomocnik Prezydenta do spraw działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy.

Uczestnicy Dnia Ukraińskiego na UJK mogli wysłuchać wykładu dr. Witolda Sokały dotyczącego aktualnej sytuacji na Ukrainie i dalszych scenariuszy konfliktu. Podczas spotkania podkreślano, że agresja Rosji na Ukrainę to temat, który dotyka nas wszystkich.

Odbył się też panel dyskusyjny z udziałem zastępczyni Prezydenta Kielc, Agaty Wojdy, Switlany Stetsenko z "Ukraińskiego Domu" w Kielcach i prof. dr hab. Agnieszki Kasińskiej - Metryki, dyrektorki Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK.

- Jeśli chodzi o wsparcie naszych gości z Ukrainy, to musimy przejść w tryb pomocy systemowej, ponieważ jest ona szalenie ważnie nie tylko z perspektywy studentów, jak i osób, które znalazły się na terenie naszego miasta, ponieważ wielu z nich zostaną z nami jako mieszkańcy na dłużej. Chcemy, aby Ci ludzie czuli się u nas bezpiecznie – podkreśliła zastępczyni Prezydenta Kielc Agata Wojda. 

Spotkanie uświetnił występ barda muzycznego, Jacka Dziubiela. Był też słodki poczęstunek. Dzień Ukraiński był także okazją do prezentacji oferty Instytutu.

Zdjęcia: Damian Powroźnik/UJK 

Powrót na początek strony