"Dzień Winnicy"

60 lat - tyle oficjalnie liczy przyjaźń łącząca dwa miasta: Kielce i Winnicę. W październiku 1958 roku podpisana została pierwsze umowa, która ustanowiła relacje pomiędzy regionami kieleckim i winnickim. Z okazji jubileuszu partnerstwa w bieżącym roku odbyło się wiele wspólnych przedsięwzięć, w których udział wzięli młodzież, sportowcy, artyści, nauczyciele oraz przedsiębiorcy. Wydarzenia odbywały się zarówno w Kielcach, jak i Winnicy.

 

W najbliższą sobotę, 8 września w stolicy Podola odbędzie się doroczny „Dzień Winnicy”. Z inicjatywy Siergieja Morgunowa – mera Winnicy oraz Wojciecha Lubawskiego – prezydenta Kielc podczas święta miasta zaprezentuje się liczna grupa artystów z Kielc. Na „scenie kieleckiej” umiejscowionej na głównej ulicy Winnicy - Sobornej (róg ul. Artynowa) wystąpią: Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”, zespół rockowy „Baby Rock” oraz Kielecki Teatr Tańca.

 

Aktorzy kieleckiego „Kubusia” zaprezentują przedstawienie dla dzieci pod tytułem „Przygody Koziołka Matołka” (godz. 14.30-15.15). Ponadto w przerwach pomiędzy kolejnymi zespołami artysta TLiA zaprezentuje sztukę cyrkową. Tancerze z działającego przy kieleckim Wojewódzkim Domu Kultury zespołu zatańczą tradycyjne polskie tańce: Polonez Słoneczny, Kujawiak i Suitę Krakowską (godz. 15.30-16.15). „Zobacz Jazz” - to widowisko Kieleckiego Teatru Tańca, które jest podróżą w głąb kultury tańca jazzowego, jego barwnej historii oraz różnorodnych odmian. KTT jest doskonale znany i podziwiany w Winnicy, dzięki swojemu kunsztowi artystycznemu oraz regularnym koncertom w Ukrainie (godz. 16.20-17.10) .Rockowy zespół „Baby Rock” zaprezentuje hity muzyki polskiej oraz światowej. Na scenie królować będą przeboje niosące ponadczasowe przesłanie, takie jaki: "Kocham Wolność" - Chłopcy z placu broni, "Moje miasto nocą" - DeMono, "Polski" - Human, itd. (godz. 17.30-18.15)

 

Kielczanie będą również obecni podczas „Dnia Winnicy” poza sceną. Na stadionie miejskim umiejscowionym w Centralnym Parku rozegnany zostanie mecz pięściarski pomiędzy reprezentacjami Kielc i Winnicy. Nasze miasto reprezentować będą zawodnicy Klubu Bokserskiego „Rushh Kielce”. Poza sportowcami z Ukrainy i Polski w zmaganiach weźmie udział drużyna z Gruzji.

 

Przedstawiciele delegacji z Kielc na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy wezmą udział w narodowym czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Obwodowej Bibliotece w Winnicy, a także spotkają się z uczniami i nauczycielami Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola. Społeczność szkoły otrzyma od samorządu Kielc podręczniki do nauki języka polskiego oraz pomoce naukowe.

 

Współpraca Kielc i Winnicy jest stawiana w Polsce i Ukrainie za wzór kooperacji. Ostatnie 15 lat obfituje we wspólne projekty i wymianę doświadczeń. Wśród największych osiągnięć wymienić można uruchomienie w Winnicy przedsiębiorstwa z kieleckim kapitałem „Barlinek”, powstanie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego w Winnicy i jego spotkanie z Semenem Petlurą, ustanowienie stypendiów dla absolwentów winnickich szkół studiujących na kieleckich uczelniach.

Powrót na początek strony