Dzień Wolności i Solidarności. 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

W sierpniu 1980 r., na Wybrzeżu wybuchły strajki, których efekty okazały się przełomowe dla losów Polski i tej części Europy. Skala sprzeciwu zmusiła władze komunistyczne do zaakceptowania 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. 31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej podpisano porozumienia, które otworzyły drogę do powstania NSZZ "Solidarność" i rozpoczęły przemiany ustrojowe w Polsce.

Przypadający 31 sierpnia Dzień Wolności i Solidarności został ustanowiony jako święto państwowe przez Sejm RP w 2005 r. W Kielcach obchody, które organizuje Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" rozpoczną się o godz. 10.30 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk w kieleckim Chemarze przy ulicy Olszewskiego.

Następnie o godz. 17.30 kwiaty zostaną złożone pod tablicą upamiętniającą powstanie "S" w kieleckim PKS-ie. Później o godz. 18 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny, której będzie przewodniczył biskup Andrzej Kaleta. Po nabożeństwie związkowcy i przedstawiciele delegacji złożą kwiaty przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „Solidarności”, na placu Najświętszej Maryi Panny.

Tablica upamiętniająca powstanie NSZZ „Solidarność” w Kielcach została ufundowana w 1981 r. przez związkowców-pracowników ówczesnego kieleckiego PKS-u i była postawiona przy siedzibie firmy przy ul. Zagnańskiej. W 2010 roku Świętokrzyska „Solidarność” przeniosła tablicę na Skwer Żeromskiego w pobliżu kieleckiej bazyliki katedralnej. Natomiast pomnik ks. Jerzego Popiełuszki kapelana „Solidarności” stanął w Kielcach w październiku 1999 roku na Placu Najświętszej Maryi Panny. Został odsłonięty w 15. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana.

Powrót na początek strony