Ekologiczne ławeczki w Parku Kielczan

Połączenie ekologii i nowoczesnych technologii. W Parku Kielczan nad zalewem, stanęło sześć ławek, wykonanych z materiału, stworzonego w procesie recyklingu. Pojawienie się ławeczek na skwerze przy ulicy Klonowej, to początek współpracy Urzędu Miasta Kielce z firmą VIVE Innovation na rzecz wspólnej kampanii ekologicznej dotyczącej wykorzystania surowców wtórnych.

- Ideą jest promowanie rozwiązań proekologicznych gospodarki obiegu zamkniętego i w tym przypadku, są to ławki z kompozytu tekstylnego, praktycznie całkowicie z recyklingu. Z recyklingu bardzo trudno przetwarzalnych odpadów tekstylnych oraz odpadów z opakowań foliowych - mówi Krzysztof Skoczyński kier. sprzedaży VIVE Innovation.

Producent zapewnia, że ten innowacyjny kompozyt o nazwie VIVE Texcellence, łączy w sobie najlepsze właściwości tworzyw sztucznych i drewna.

- Przede wszystkim jest bardzo odporny na warunki pogodowe, bardzo odporny na niskie temperatury, nie nasiąka wilgocią, że nie mamy takiego problemu jak z ławkami drewnianymi, gdzie wymagana jest okresowa konserwacja, gdzie mamy problemy z próchnieniem czy gniciem. Tutaj takich problemów nie ma – podkreśla Krzysztof Skoczyński kier. sprzedaży VIVE Innovation.

A co warto, podkreślić produkty wykonane z tego materiału w stu procentach nadają się do ponownego recyklingu.

- Mam nadzieję, że to otwarcie spowoduje, że będziemy mogli w dalszym ciągu współpracować z nimi, ponieważ mają produkty małej architektury, które są nam niezbędne do tego, aby tworzyć w mieście nowy design, taki nowy glamour można tak powiedzieć małej architektury użyteczności publicznej. A przede wszystkim wspieramy środowisko – mówi Agata Binkowska dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

Postawienie ławek przekazanych przez Vive Innovation oraz wykonanie alejek, kończy prace przy tworzeniu Parku Kielczan, jednego z projektów realizowanych w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego.

- To miejsce będzie dla kielczan miejscem gdzie będą mogli przysiąść, odpocząć i podziwiać zieleń, która tu powstała. Mamy nadzieję, że to miejsce posłuży kielczanom do złapania świeżego oddechu i będzie służyło przede wszystkim promocji i edukacji – mówi Aneta Boroń, kier. Referatu Kształtowania Środowiska i Zarządzania Zielenią Miejską UM Kielce.

Otwarcie Parku Kielczan zaplanowano na wiosnę. Wtedy najmłodsi mieszkańcy, urodzeni w 2019 roku, wraz ze swoimi rodzicami, zawieszą imienne tabliczki na dedykowanych im drzewach. A tych jest sześćdziesiąt.

Powrót na początek strony