Ekologiczny mural gotowy

Na ścianie budynku przy Grunwaldzkiej 43 powstał mural, który ma zwracać uwagę kielczan na problem zanieczyszczenia w mieście. Projekt dzięki głosom mieszkańców zwyciężył w konkursie pod hasłem „Twoja obojętność, NASZE powietrze”.

Na konkurs ogłoszony w styczniu br. wpłynęło 5 projektów, dwa zostały poddane pod głosowanie. W ankiecie, która była dostępna na stronie IDEA Kielce, wzięły udział 1394 osoby. Zwycięski projekt ekologicznego muralu zdobył 789 głosów.

Główne cele konkursu „Twoja obojętność, NASZE powietrze” to:

• promowanie aspektów graffiti / muralu jako ekspresyjnej formy przekazu artystycznego,
  • zwrócenie uwagi Kielczan na problem zanieczyszczenia powietrza i jego konsekwencje zdrowotne,
  • wskazanie  na istotny problem niszczenia elewacji budynków nielegalnymi i nieestetycznymi „pseudo” malowidłami,
  • podniesienie walorów estetycznych miasta poprzez sztukę graffiti/ muralu wysokiej jakości standardów,
  • wykorzystanie sztuki muralu jako ciekawej i alternatywnej formy przekazu artystycznego,
  • zwrócenie uwagi na kwestie zanieczyszczenia powietrza w mieście, zmiany dotychczasowych nawyków na bardziej ekologiczne.

Mural to innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące najnowsze technologie oraz mające wpływ na oczyszczenie powietrza, dlatego wybrano lokalizację, gdzie występuje duży ruch pojazdów oraz wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.

Powierzchnia, na której położona została farba, staje się aktywną tarczą ochronną. Wystarczy niewielka ilość słońca (promieniowania UV), by aktywować zawarty w farbie fotokatalizator. Tak uruchomia się skomplikowana, ale dla człowieka przyjazna, reakcja chemiczna, w wyniku której szkodliwe zanieczyszczenia powietrza są przekształcane w mniej szkodliwe substancje.

Projekt muralu został zrealizowany przez Fundację EcoEvolution na podstawie projektu wykonanego przez Pana Dawida Celek.

Miasto Kielce otrzymało dofinansowanie na stworzenie muralu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w wysokości 7000,00  zł.

ekologiczny mural.jpg