European Rover Challenge 2022 za nami

Tegoroczne European Rover Challenge, czyli zawody z wykorzystaniem łazików marsjańskich zakończone. Finał tradycyjnie odbył się na Politechnice Świętokrzyskiej. Najlepszym drużynom gratulował prezydent Kielc Bogdan Wenta. Zwycięzcami zostały drużyny, które najrzetelniej przygotowały oprogramowanie niezbędne do realizacji misji oraz wykazały się skutecznością w zarządzaniu zespołem, reagowaniu na sytuacje krytyczne i zarządzaniu zmianą.

Zakończyła się 8. edycja European Rover Challenge, największego konkursu robotyki kosmicznej w Europie. Zmaganiom zespołów z całego świata towarzyszyły w tym roku liczne atrakcje i niespodzianki. Organizatorom udało się sprowadzić replikę skafandra Neila Armstronga, widzowie mogli połączyć się z dnem Oceanu Spokojnego, sterować łazikami i robotami kroczącymi, czy poznać ekspertów największych agencji kosmicznych. Coroczną atrakcją był największy na świecie, sztuczny tor marsjański, na którym odbywały się zawody łazików. Wydarzenie obserwowała liczba publiczność zebrania na miejscu oraz na całym świecie, poprzez transmisje i relacje na żywo.

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: AGH Space Systems z Polski (w formule stacjonarnej) oraz DJS Antariksh z Indii (w formule zdalnej). Na kolejnych pozycjach uplasowały się drużyny: na drugim miejscu EPFL Xplore ze Szwajcarii i Mars Rover Manipal z Indii, a podium zamknęły zespoły ITU Rover Team z Turcji oraz Project RED z Włoch. W tym roku, poza trzema nagrodami głównymi przyznane zostały także dodatkowe wyróżnienia za osiągnięcia w poszczególnych kategoriach. Nagrody główne dla zwycięzców ufundowały firmy SENER oraz Mastercam. Dodatkowe nagrody zostały wręczone w imieniu firm Thales Alenia Space Italy, Oprogramowanie Naukowo-Techniczne Sp. z o.o., a także Pyramid Games - wydawcy "Occupy Mars The Game".

European Rover Challenge (ERC) to międzynarodowe zawody mające na celu wspieranie rozwoju technologicznego. Głównym celem ERC jest stworzenie znormalizowanego systemu testowego i wzorcowego dla robotów planetarnych, a także platformy rozwoju kariery zawodowej w sektorze kosmicznym.

Powrót na początek strony