European Rover Challenge 2023. Na Marsa polecą najlepsi

Łazik marsjański
zdj. Łukasz Widziszowski

To będzie weekend kosmicznych atrakcji. W Kielcach, w dniach 15-17 września, 25 najlepszych drużyn wystartuje w elitarnych zawodach robotów planetarnych – European Rover Challenge. Wśród finalistów, którzy pojawią się na największym torze marsjańskim na świecie przy Politechnice Świętokrzyskiej, zobaczymy trzy drużyny z Polski: KNR Rover Team i SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz krakowską AGH Space Systems, która otwiera listę finalistów.

Tegoroczne zmagania łazików marsjańskich wzorem poprzednich lat zostaną przeprowadzone w dwóch formułach: stacjonarnej, w której biorą udział roboty skonstruowane przez drużyny oraz unikalnej zdalnej, w której zawodnicy z całego świata połączą się zdalnie z robotem mobilnym.

We wrześniowym finale zawodów robotycznych zobaczymy reprezentantów aż 12 krajów: Szwajcarii, Grecji, Czech, Indii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii, Egiptu, Wielkiej Brytanii i Polski. Po eliminacjach, listę finalistów otwiera pięć drużyn: AGH Space Systems (Polska), STAR Dresden e.V. (Niemcy), Team DIANA (Włochy), Frankfurt Robotics Science Team (Niemcy) oraz Project RED (Włochy).

European Rover Challenge to największy międzynarodowy festiwal, łączący prestiżowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowymi i technologicznymi. Na odwiedzających ERC czekają nie tylko finały zawodów robotycznych, ale także prelegenci i wynalazki z całego świata oraz nieprzebrana liczba pokazów, atrakcji i eksperymentów naukowych. Równocześnie goście wydarzenia będą mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.

Dzięki transmisjom i relacjom na żywo w mediach społecznościowych do European Rover Challenge można dołączyć z każdego zakątka świata. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia, dzięki internetowej transmisji, uczestniczyło niemal pół miliona osób.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne.

Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia, a do grona Partnerów dołączyli już m.in. Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Pyramid Games, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz RedWire.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www.roverchallenge.eu

Plakat ERC 2023