Festiwal balonów odbędzie się w Kielcach

W sobotę, 27 maja szykuje się nie lada atrakcja, czyli „Festiwal balonów w Kielcach”. W projekcie realizowanym w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego zaplanowano loty swobodne z Rynku, a także loty na uwięzi na Rynku i na Placu Wolności. Będzie można podziwiać balony krążące nad miastem, ale realizacja wydarzenia jest uzależniona od pogody. W przypadku niekorzystnych warunków festiwal odbędzie się w innym terminie.

Projekt, zgłoszony przez kieleckiego przedsiębiorcę - Sebastiana Michalskiego, w ubiegłorocznym głosowaniu zdobył 1412 głosów mieszkańców.

W festiwalu, którego organizację koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce, weźmie udział łącznie 6 balonów. W godzinach popołudniowych zaplanowano loty swobodne z Rynku, a także loty na uwięzi na Rynku i na Placu Wolności.

Ekipy z balonami pojawią około godziny 17. Pomiędzy godziną 18 a 19 z Rynku wystartują dwa balony w locie swobodnym. Będzie je można podziwiać lecące nad miastem, ale to nad którą jego częścią będą przelatywać, będzie uzależnione od kierunku wiatru. Zaraz po nich na Rynku staną dwa balony, które będą latać na uwięzi. W tym samym czasie rozpoczną się loty na uwięzi dwóch kolejnych balonów na placu Wolności. Wydarzenie zaplanowane jest do godziny 21. Z atrakcji skorzystać będą mogli wszyscy chętni. Wystarczy przyjść na miejsce, natomiast o liczbie lotów na uwięzi decydować będą wyłącznie piloci.

Wyjątkową atrakcją festiwalu będzie jeden z nielicznych w Polsce i unikatowy w skali światowej balon specjalnych kształtów. To stylizowana na oryginalny aerostat z 1783 roku replika konstrukcji braci Montgolfier - wynalazców tzw. montgolfiery, czyli balonu na ogrzane powietrze, który będzie obsługiwany przez załogę w historycznych kostiumach. Na miejscu pokazu stanie specjalny namiot z elementami wyposażenia oraz dekoracji balonu oraz zostanie wyłożona mata przedstawiająca historyczne wydarzenia z początków baloniarstwa na świecie.

Uwaga! Realizacja wydarzenia jest uzależniona od pogody. Z tego względu możliwe będzie skrócenie pokazów i lotów, zmiana lokalizacji, a w przypadku przewidywanych niekorzystnych warunków atmosferycznych festiwal odbędzie się w innym terminie. 

Firma, która na zlecenie Miasta Kielce zorganizuje i przeprowadzi „Festiwal balonów”, ma ogromne doświadczenie i sukcesy w baloniarstwie. Koordynator pokazów - Mateusz Rękas jest zawodnikiem Mościckiego Klubu Balonowego i zdobywcą Pucharu Gordona Bennetta w 2018 r.

Powrót na początek strony