Festiwal balonów odbędzie się w niedzielę

„Festiwal Balonów w Kielcach” odbędzie się w niedzielę, 28 maja. Wcześniej planowany termin - sobota, 27 maja, został zmieniony przez realizatora zadania po wnikliwej analizie warunków meteorologicznych przewidywanych na nadchodzący weekend.

Firma, która na zlecenie Miasta Kielce zorganizuje i przeprowadzi „Festiwal balonów”, ma ogromne doświadczenie i sukcesy w baloniarstwie. Cały czas prowadzi analizy różnych modeli pogodowych.

- Na weekend zapowiada się piękna słoneczna pogoda, przy przyjemnej temperaturze. Jednak wychodzi na to, że w sobotę do późnych godzin wieczornych mogą występować stosunkowo silne dla balonów porywy wiatru. Sytuacji nie ułatwia umiejscowienie festiwalu w centrum miasta, gęstej zabudowie i licznych przeszkodach na Rynku. W mojej, popartej doświadczeniem, opinii w niedzielę wiatr ma być znacznie spokojniejszy. Zwłaszcza w decydujących dla nas godzinach popołudniowych i wieczornych. Jestem przekonany, że zmiana terminu z soboty na niedzielę pozwoli nam latać dłużej, wyżej i przede wszystkim bezpieczniej - informuje Mateusz Rękas z firmy Aerostatyka, zawodnik Mościckiego Klubu Balonowego i zdobywca Pucharu Gordona Bennetta w 2018 r.

W imprezie, której organizację koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce, weźmie udział łącznie 6 balonów. W godzinach popołudniowych zaplanowano loty swobodne z Rynku, a także loty na uwięzi na Rynku i na placu Wolności.

Ekipy z balonami pojawią około godziny 17. Pomiędzy godziną 18 a 19 z Rynku wystartują dwa balony w locie swobodnym. Będzie je można podziwiać lecące nad miastem, ale to nad którą jego częścią będą przelatywać, będzie uzależnione od kierunku wiatru. Zaraz po nich na Rynku staną dwa balony, które będą latać na uwięzi. W tym samym czasie rozpoczną się loty na uwięzi dwóch kolejnych balonów na placu Wolności. Wydarzenie zaplanowane jest do godziny 21. Z atrakcji skorzystać będą mogli chętni. Wystarczy przyjść na miejsce, natomiast o liczbie lotów na uwięzi decydować będą wyłącznie piloci.

Wyjątkową atrakcją festiwalu będzie jeden z nielicznych w Polsce i unikatowy w skali światowej balon specjalnych kształtów. To stylizowana na oryginalny aerostat z 1783 roku replika konstrukcji braci Montgolfier - wynalazców tzw. montgolfiery, czyli balonu na ogrzane powietrze, który będzie obsługiwany przez załogę w historycznych kostiumach. Na miejscu pokazu stanie specjalny namiot z elementami wyposażenia oraz dekoracji balonu oraz zostanie wyłożona mata przedstawiająca historyczne wydarzenia z początków baloniarstwa na świecie.

„Festiwal balonów w Kielcach” to zadanie realizowane i finansowane w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2023.

Uwaga! Realizacja wydarzenia jest uzależniona od pogody. Z tego względu możliwe będzie skrócenie pokazów i lotów.

Powrót na początek strony