Finał akcji „Lato w teatrze” zakończony z przytupem

Finał akcji Lato w teatrze
zdj. Mateusz Wolski/KCK

Pracowali i bawili się przez dwa tygodnie. Poznawali teatr od kuchni, próbowali swoich sił na scenie i budowali teatralny świat poprzez gry i zabawy. Uczestnicy półkolonii artystycznych „Lato w teatrze” zaprezentowali efekty swojej pracy. W niedzielę, 17 lipca na placu przez Kieleckim Centrum Kultury zaprezentowali grę plenerowo-teatralną „Pokonaj potworka i schowaj go do worka”.

Wakacyjne półkolonie organizowane przez Kieleckie Centrum Kultury dobiegły końca. Podczas finału dzieci razem z prowadzącymi zagrali w wymyśloną przez siebie grę. Były potwory, które straszą nas i naszą planetę: Plastic-Fantastik, który marzy o zasypaniu ziemi plastikiem, Watercloset, który marnuje wodę, Lady Hałas, która zagłusza przyrodę, Słowotwór, co mówi „włanczam”, zamiast „włączam”, oraz tajemnicza Czarna Plama. Byli też superbohaterowie, którzy wyliczankami i wierszykami , ze wsparciem prawdziwych dużych kostek do gier, starali się pokonać straszydła.

W zajęciach brały udział dzieci w wieku 8-13 lat z Polski oraz ośmiu chłopców z Ukrainy. Spędzali razem 6 godzin dziennie, uczestnicząc w warsztatach teatralnych, plastycznych, integrując się podczas wspólnych gier i zabaw. 

– To nasz kolejny wakacyjny projekt edukacyjny. Wyjątkowy, bo zakończył się prawdziwym przedstawieniem plenerowym – wyjaśnia dyrektor KCK Augustyna Nowacka. – Ławo nie było. To w końcu wakacje, więc dzieci wolały się bawić, ale świetni prowadzący z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” – partnera projektu - Agata Sobota, Ewa Lubacz oraz Michał Olszewski oraz edukatorki z KCK – Daria Maroń-Ptak i Agnieszka Kozłowska-Piasta umieli połączyć zabawę z fajną artystyczną pracą – dodaje dyrektor Nowacka.

Projekt został dofinansowany przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Program Lato w teatrze istnieje już od 15 lat. Kieleckie Centrum Kultury jest drugą – po Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” instytucją w naszym mieście, której udało się otrzymać dofinansowanie. 

– Dzięki temu Lato w teatrze wróciło do Kielc po długiej przerwie . Mam nadzieję, że zagości u nas na dłużej i za rok znowu otrzymamy dofinansowanie. Będziemy się starać, bo to była wspaniała edukacyjna przygoda – zapowiada dyrektor Augustyna Nowacka.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Partnerzy projektu: Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, Straż Miejska, Wodociągi Kieleckie, Wydawnictwo Jedność, Muzeum Zabawek i Zabawy.

zdj. Mateusz Wolski/KCK

Powrót na początek strony