Kielce gościły finalistów Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej- Walawskiej

7 niezwykłych koncertów, ponad 100 uczestników, wspaniali artyści z różnych krajów… to ŚPIEWANIE BEZ GRANIC. Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej- Walawskiej dobiegła końca. Wydarzenie przyniosło wiele emocji i wzruszeń. Od przesłuchań konkursowych na najwyższym poziomie artystycznym po finał na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Włodzimierza Zalewskiego miało wiele dylematów. Konkurs swoją obecnością zaszczycił również gość specjalny z Norwegii - Gjorill Songvoll, zaproszona do współpracy w jury konkursowym w myśl idei polsko-norweskich integracji wokalnych.

Podczas Festiwalu odbywały się kursy zespołowe oraz indywidualne, prowadzone m.in. przez Arnolda Rutkowskiego, prof. Włodzimierza Zalewskiego, prof. dr hab. Agatę Kobierską, Edytę Piasecką, dr Katarzynę Haras, Jadwigę Postrożną, Julię Fercho. W Festiwalu w myśl idei integracji brali udział zarówno profesjonaliści, soliści scen operowych, studenci wydziałów wokalnych, jak również amatorzy.

- Cieszę się, że poznaję tylu cudownych, ambitnych, ciekawych i szlachetnych ludzi pełnych gościny. Dziękuję za koncerty w oryginalnych i cudownych miejscach. Bardzo jestem wdzięczna Julii Fercho za pokazanie mi moich możliwości głosowych - mówi Małgorzata Borowska, członek zespołu wokalnego ŚPIEWANIE BEZ GRANIC, chórzystka z Warszawy.

Laureaci konkursu oraz uczestnicy kursu wystąpili podczas dwóch festiwalowych recitali solowych: w Kościele św. Jana w Krakowie przy w współpracy z Podgórskim Centrum Kultury, a także w Dworze Zieleniewskich w Trzebini. Kolejne koncerty, już w większym składzie odbyły się kolejno w Kwaczale, Klasztorze o. Karmelitów Bosych w Czernej (sakralne) i na Rynku w Krzeszowicach, w Kościele pw. św. Marcina w Krzeszowicach oraz na zakończenie podczas Gali Finałowej w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Podczas koncertów nie zabrakło wspaniałych wykonań solowych i ansamblowych w wykonaniu zaproszonych solistów, uczestników kursu i konkursu, a także Zespołu Integracji Wokalnych ŚPIEWANIE BEZ GRANIC. Zabrzmiały najpiękniejsze dzieła operowe, chóralne, sakralne i operetkowe. Nie zabrakło słynnej Habanery i Kupletów Torreadora z opery Carmen, Libiamo, O sole mio, Wielka Sława to żart czy dzieł sakralnych, takich jak Kyrie z Mszy Es, Moniuszki. Urozmaiceniem koncertów był również utwór Arnauda Dumonda Hommage a Ravel w wykonaniu Justyny Skowronek (gitara klasyczna).

Gali Finałowej towarzyszyły kolejne emocje, to tu, po wybrzmieniu słynnego utworu „Brunetki Blondynki” z udziałem tenorów: Krzysztofa Aureliusza Łuczyńskiego, Michała Dziedzica, Rafała Majznera i Arnolda Rutkowskiego, a także orkiestry ARTE SYMFONIKO pod dyrekcją Mieczysława Smydy odbyły się niezwykłe zaręczyny tenora rozpoznawalnego na całym świecie – ARNOLDA RUTKOWSKIEGO, była to chwila niezwykłych emocji i wzruszeń nie tylko dla artysty i jego wybranki serca, ale i publiczności.

Festiwal nie odbyłby się bez artystów dyrygentów: Małgorzaty Langer-Król wraz z chórem gościnnym DOMINANTA, Maksymiliana Żelaznego, a także wspaniałych pianistek: Katarzyny Starzyckiej, Tatiany Schvets, Anny Głowy-Łobodzińskiej i Emilii Bernackiej. Ogromne podziękowania należą się również Markowi Gerwatowskiemu, który poprowadził koncerty festiwalowe - podkreśla Justyna Skowronek ze Stowarzyszenia Scena Kultury Wokalnej ŚPIEWANIE BEZ GRANIC. 

Laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Moniki Swarowskiej- Walawskiej ŚPIEWANIE BEZ GRANIC

2 KAT.

1 NAGRODA - Michał Dziedzic

2 NAGRODA - Tomasz Łykowski

3 NAGRODA - Wojciech Dzwonkowski

EX AEQUO Jan Cieplik

WYRÓŻNIENIE: Zuzanna Wrona

3 KAT.

2 NAGRODA:  Michał Karski

EX AEQUO Małgorzata Syrek

3 NAGRODA: Urszula Piwnicka

WYRÓŻNIENIA: Ewelina Wiśniecka - Borowska, Mingxuan Chen

Decyzje podejmowało Jury w składzie: prof. dr hab. Włodzimierz Zalewski, Arnold Rutkowski, prof. dr hab. Agata Kobierska, dr Katarzyna Haras wraz z kapitułą honorową której przewodniczył dziekan wydziału wokalnego Akademii Muzycznej w Krakowie – prof. dr hab. Jacek Ozimkowski; a w skład niej wchodzili: Edyta Piasecka, prof. Rafał Majzner, dr Monika Świostek, Krzysztof Aureliusz Łuczyński oraz Gjøril Songvoll. 

Artystka - Gjøril Songvoll przydzieliła również specjalną nagrodę dla Pauliny Glinki, za najlepsze wykonanie utworu Edwarda Griega. Na szczególne gratulacje zasługuje nasz gość z Irlandii - 84 - letnia GRAINNE CONROY, uczestniczka konkursu i Festiwalu zarażająca wszystkich swoją energią i miłością do śpiewu.

Wyróżnienie otrzymała pianistka konkursowa Emilia Bernacka, a także festiwalowa Katarzyna Starzycka.

Yilin Zhang otrzymała specjalne wyróżnienie festiwalowe za najlepsze wykonywanie utworu polskiego kompozytora przez obcokrajowca za wykonywanie dzieła „Rajski Ptak” Różyckiego.

Nie bez powodu na patrona Festiwalu obraliśmy Monikę Swarowską- Walawską. Artystkę pochodzącą z Tarnowa, która swoje życie prywatne i zawodowe związała z Krakowem. Osobę niezwykłą, której wkład w rozwój sztuki operowej i jej kunszt jest nieoceniony. Primadonna Opery Krakowskiej oraz Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Śpiewała w Polsce ale i bardzo często swoim głosem ubarwiała wydarzenia muzyczne poza granicami kraju - mówi Justyna Skowronek. 

W projekcie wzięli udział artyści z wielu krajów, m.in. z: Izraela, Norwegii, Niemiec, Kosowa, Bułgarii, Finlandii, Chin, Ukrainy, Litwy. 

Wydarzenie otrzymało patronat honorowy m.in. Prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wenty. 

Tekst: Justyna Skowronek

Foto: Małgorzata Winiarska, Marian Lewicki, Kazimierz Bryniak

Powrót na początek strony