Finał Off Fashion 2023. Z miłości do mody i planety

Pokaz mody
zdj. KCK

Finał konkursu OFF Fashion odbędzie się 23 lipca na Dużej Scenie KCK o godz. 19. Podczas gali poznamy laureatów 24. edycji Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion, organizowanego od wielu lat w Kieleckim Centrum Kultury. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Love Planet”.

To idea, która łączy potrzebę modnego, atrakcyjnego wyglądu z koniecznością dbania o planetę, wprowadzania ekologicznych rozwiązań. Istotna jest także idea Fair Trade Fashion, dbania o godziwe warunki pracy i wynagrodzenie dla producentów tkanin i odzieży w afrykańskich, amerykańskich czy azjatyckich krajach rozwijających się.

Gala Finałowa Off Fashion

Uczestnicy Konkursu zaprezentują projekty stworzone w oparciu o hasło XXIV edycji „Love Planet”. Finaliści powalczą o nagrody finansowe i rzeczowe o łącznej puli prawie 60 tys. zł. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Jackob Buczyński. Wszystkie produkty projektanta powstają przy użyciu ciuchów, tkanin i materiałów z odzysku pochodzących z second-handów z całej Europy. Jury, oceniając dzieła finalistów, weźmie pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny, nieograniczoną kreację i wyobraźnię twórców, ale także walory eko: odpowiednie materiały, sposób wykonania czy użyteczność stroju.

Patronat honorowy nad OFF Fashion sprawują m.in. Bogdan Wenta Prezydent Kielc i Miasto Kielce. Więcej informacji znajduje się na www.facebook.com/offfashion.eu i https://offfashion.eu. Bilety na Galę Finałową już w sprzedaży: kck.bilety24.pl.

Finałowi konkursu OFF Fashion, towarzyszyć będą inne działania, które będą edukować i pokazywać zasady recyklingu oraz upcyklingu, czyli tworzenia z rzeczy używanych towarów o większej wartości niż oryginał.

Wietrzenie Szaf

Uporządkuj swoją garderobę z myślą o planecie. Finałowi konkursu OFF Fashion towarzyszyć będzie społeczna, sąsiedzka akcja Wietrzenia Szaf i wymiany ubrań. 23 lipca o godzinie 11:00 przyjdź na plac przed głównym wejściem do Kieleckiego Centrum Kultury, przynieś swoje znoszone rzeczy i przekaż je dalej w świat!

Dla uczestników wydarzenia firma VIVE Textile Recycling skompletuje bawełniane t-shirty, gładkie bluzy i ubrania z drugiej ręki, które dzięki stemplom wykonanym w technice linorytu zyskają nowy, graficzny charakter. 

Do akcji przyłączyły się wolontariuszki z Kocich Łapek Zmniejszamy bezdomność kociej gromadki. Podczas Wietrzenia Szaf będzie mozna wzbogacić swoją garderobę w zamian za drobny datek do puszek. Fundusze zostaną przeznaczone na pomoc bezdomnym kotom.
 
Kocie Łapki, to organizacja non profit działająca na terenie Kielc i okolic w służbie ratownictwa zwierząt i świadcząca usługi adopcji zwierząt domowych.

Warsztaty graficzne

Celem warsztatów graficznych organizowanych w oparciu o hasło przewodnie tegorocznej edycji OFF Fashion „Love Planet”, jest nadanie nowego życia używanej odzieży.

Wydarzenie odbędzie się 23 lipca w godz. 11-14 na placu przed głównym wejściem do Kieleckiego Centrum Kultury. Na uczestników wydarzenia czekać będą skompletowane przez firmę VIVE Textile Recycling bawełniane t-shirty, gładkie bluzy i ubrania z drugiej ręki, które dzięki stemplom wykonanym w technice linorytu zyskają nowy, graficzny charakter. 

Stemple będą wykonane ręcznie za pomocą dłut graficznych. Przygotowane w tradycyjny sposób matryce pokryte zostaną farbą drukarską i odbijane na ubraniach. Grafiki odnosić się będą do ekologicznych haseł i przypominać o najważniejszych postulatach idei zero waste oraz odpowiedzialnej konsumpcji.

W trakcie warsztatów będzie można także nanieść graficzne wzory na ubrania przyniesione przez uczestników akcji.  

Warsztaty poprowadzi Aleksandra Banaś - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 2015 roku pracuje w Instytucie Dizajnu w Kielcach, gdzie na co dzień koordynuje i prowadzi warsztaty oraz akcje społeczne. Współpracuje z młodymi polskimi markami, projektantami i kuratorami współtworząc wystawy w Przestrzeniach Instytutu.

plakat loga.jpg

wietrzenie i warsztaty.jpg 

Powrót na początek strony