Finisaż wystawy „Wietrznia na dworcu”

Spotkanie z twórcami, wspomnienia i interpretacje kieleckiej rzeźby plenerowej z lat 60. XX wieku, oraz opowieści wieloletniego pasjonata kieleckiej geologii to wszystko czeka na uczestników finisażu wystawy pt. „Wietrznia na Dworcu”, który odbędzie się 5 marca (wtorek) o godz. 17.00 w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym w Kielcach.

W ramach ekspozycji „Wietrznia na Dworcu” swoje prace prezentuje kilkunastu artystów zrzeszonych w Związku Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach. W programie finisażu poza spotkaniami z twórcami zaplanowano wystąpienie na temat interpretacji kieleckiej rzeźby plenerowej z lat 60. XX wieku, które przybliżą Olka Banaś, kielecka ilustratorka wraz z Katarzyną Hodurek-Kiek i Tomaszem Kiekiem, twórcami marki Feel the City. Będą też pasjonujące opowieści o Wietrzni w wykonaniu Andrzeja Płonki, wieloletniego pracownika Geonatury Kielce.

Historia Ośrodka Pracy Twórczej „Wietrznia” sięga drugiej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. - Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to okres, kiedy na terenie Ośrodka organizowane były plenery rzeźbiarskie, których efekty możemy oglądać na terenie naszego miasta. To rzeźby zdobiące skwery i place Kielc - mówi Andrzej Płonka.

W XXI wieku w Ośrodku organizowane były konkursy na popiersia twórców kultury. Nagrodzone prace eksponowane są wzdłuż kieleckiej alei Sław na skwerze Szarych Szeregów. Pomniki z OPT „Wietrznia” znajdują się także w innych miastach m.in.: Jędrzejowie, Tarnowie, Chmielniku, Szydłowie czy Wiślicy.

Punkt Promocji Kielc czynny jest od wtorku do soboty, w godz. 11-17. Jego działalność koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

PPK_3840x2160.jpg

Powrót na początek strony