Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wyjątkowy piątkowy wieczór, podczas którego odbędzie się wernisaż dwóch wystawy: Zenona Harasyma pt. (Nie)znajomi i Anny Ciszek pt. „Memento (A)mori” oraz finał międzynarodowego konkursu nawiązującego do idei i tradycji fotografii krajobrazowej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, czyli VI Międzynarodowego Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni / Space Definition 2024. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.
Wystawa „(Nie)Znajomi” Zenona Harasyma wpisuje się w nurt humanistycznej ulicznej fotografii. Bez epatowania drastycznymi sytuacjami odwołuje się do przejawów codziennego życia w zdarzeniach uchwyconych na ulicach, parkach, kawiarniach, w postaciach zwyczajnych, skromnych ludzi i ich emocjach.
Zenon Harasym urodził się 12 maja 1941 roku w Borysławiu. Ukończył Politechnikę Wrocławską w 1964 r., a w 1976 r. doktoryzował się w Instytucie Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od 1978 roku i współzałożycielem grup artystycznych: „sześć” (1961–1962), „Odra-65” (1965). Od 1994 r. używa także pseudonimu Nez O'Hara. Jest honorowym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa Fotograficznego i posiadaczem tytułów Artiste i Exellence Federation Internationale de l’Art photographique (AFIAP i EFIAP).
Brał udział w ponad 325 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą uzyskując liczne nagrody. W dorobku artystycznym ma 65 wystaw indywidualnych. W 2009 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2015 i 2022 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego, a w 2017 r. wyróżniono go Honorową Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Sportu w Warszawie, Liptovske’go Muzeum w Ruzomberoku (Słowacja), Zeiler Photo und Film Museum w Zeil a/M (Niemcy), Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu. Biografię jego opublikowano w Encyklopedie Internationale des Photographes de 1839 a nos jours - CD-ROM.Ed. Ides Et Calendes. Neuchatel (Szwajcaria) - 1997, Antologii Fotografii Polskiej 1839-1989 - Lucrum -Bielsko-Biała - 1999, Słowniku Biograficznym Fotografów Polskich 1846-2006 - ZPAF, Warszawa 2008.
Od ponad 45 lat zajmuje się kolekcjonowaniem starych fotografii. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Fotografii oraz autorem i współautorem szeregu książek z historii fotografii i poradników dla kolekcjonerów fotografii.
„Memento (A)mori” Anny Ciszek to cykl wielkoformatowych prac malarskich w technice olejnej i akrylowej, przedstawiających kuracjuszy podczas pobytu w sanatorium. Obrazują one ich codzienne, rutynowe aktywności w uzdrowisku. W ten sposób artystka pokazuje początek starzenia się z jego udręczeniem, ale też z nostalgią za młodością. Projekt jest również osobistą konfrontacją autorki z perspektywą starzejącego się ciała, a także stanowi oswajanie lęku przed niedołężnością i smutną starością.
Anna Ciszek (ur. 1979) zajmuje się rysunkiem, malarstwem i haftem. Uczestniczyła w kilku wystawach indywidualnych oraz kilkunastu zbiorowych. Jej ostatnie osiągnięcia to m.in. Grand Prix na 46 Interdyscyplinarnym Konkursie Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie” oraz wyróżnienie na XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023. W 2024 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego powstał projekt „Memento (A)mori”.
VI Międzynarodowe Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni / Space Definition 2024 nawiązuje do idei i tradycji fotografii krajobrazowej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, lecz – uwzględniając gwałtowność zmian nowoczesnego świata – poszerza zakres tematyczny prac również o inne, poza naturą, przestrzenie, w których funkcjonuje współczesny człowiek: miejską, industrialną oraz prywatną – osobistą.
Szósta edycja Biennale jeszcze przed rozpoczęciem obrad Jury dostarczyła organizatorom, wiele satysfakcji: do konkursu przystąpiło bowiem 169 artystów (156 autorów fotografii oraz 13 autorów filmów wideo). To o 35 osób więcej niż dwa lata temu, co jest przekonującym dowodem na jego rozwój oraz na rosnące zaufanie artystów fotografików do naszej idei „definicji przestrzeni” oraz chęci zmierzenia się z nią.
Laureatów konkursu oraz ich prace poznamy w piątek 8 listopada podczas wernisażu wystawy, który rozpocznie się o godzinie 18. Nowa ekspozycja Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach dostępna będzie do 6 grudnia.
Patronat honorowy nad wystawami objęła Prezydentka Miasta Kielce Agata Wojda.