Galeria „pod chmurką”. Wystawa rzeźb na ul. Warszawskiej

Rzeźby kieleckich artystów, powstałe podczas pleneru w Ośrodku Pracy Twórczej Wietrznia, można podziwiać na ulicy Warszawskiej. Wystawa marmurowych prac powstała dzięki inicjatywie kieleckiego artysty, rzeźbiarza Sławomira Micka. W wyniku porozumienia zawartego z Urzędem Miasta i Miejskim Zarządem Dróg, ośmioro artystów nieodpłatnie udostępniło swoje prace. Rzeźby stanęły na odcinku od Rynku do al. IX Wieków Kielc. Dzieła artystów będzie można oglądać do końca lutego 2023 roku.

W gronie artystów, którzy zdecydowali się zaprezentować swoje dzieła znaleźli się: Anna Dulny-Perlińska „U źródła”, Paweł Witkowski „Więzy”, Sławomir Micek „Powiew”, Kornel Arciszewski „Koniec lata”, Waldemar Musik „Vega”, Zbigniew Miernik „Memorial”, Sławomir Łęcki „Co zasłonięte to nie odkryte”, Tomasz Łukaszczyk „Osculum”.

- Prace powstały podczas pleneru na Wietrzni, który odbywał się od czerwca do września tego roku. Do reaktywacji rzeźbiarskich spotkań doprowadził Waldemar Musik, artysta mocno związany z kielecką Wietrznią i tradycją organizowanych tam plenerów. Rzeźbiarze pracowali w pochodzącym ze Śląska marmurze tzw. Białej Mariannie. Duży blok pocięliśmy na kawałki by każdy chętny mógł pracować i tworzyć. I tak jeden kamień zjednoczył artystów – powiedział Sławomir Micek.

- Powrót do tradycji rzeźbiarskich plenerów pragnęło całe nasze artystyczne środowisko – podkreśliła Anna Dulny-Perlińska, prezes kieleckiego Związku Artystów Rzeźbiarzy.

Rzeźby, które są efektem pracy piętnastu artystów, można było już oglądać na plenerowych wystawach na Placu Artystów w Kielcach oraz w Busku Zdroju. – Zainteresowanie wystawą było bardzo duże, dlatego chcieliśmy zaprezentować ją ponownie. Stąd decyzja, aby ustawić rzeźby na ul. Warszawskiej – dodał Sławomir Micek.

Pomysł utworzenia galerii na świeżym powietrzu na ulicy Warszawskiej, pojawił się już przy okazji jej remontu. W ramach drugiego etapu „Rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc”, na odcinku od Rynku do al. IX Wieków Kielc, posadzono nowa zieleń i ustawiono elementy małej architektury m.in. fontannę, ławki, stojaki rowerowe oraz granitowe podesty pod rzeźby. Ulica Warszawska po modernizacji uzyskała nowoczesny charakter, stąd pomysł na umieszczenie w miejskiej przestrzeni współczesnych rzeźb.

- Ideą było prezentowanie prac uczniów liceum plastycznego lub studentów kierunków artystycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Niestety z uwagi na ograniczenia finansowe, przez kilka lat nie udało się w pełni zrealizować tego zamierzenia – informuje Artur Hajdorowicz dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury, Urzędu Miasta Kielce.

Sytuacja zmieniła się dzięki inicjatywie kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka. W wyniku zawartego porozumienia z Prezydentem Kielc i Miejskim Zarządem Dróg ośmioro artystów nieodpłatnie udostępniło swoje dzieła, które można podziwiać podczas spacerów do końca lutego 2023 roku.

– Naszym marzeniem jest, aby w przyszłym roku ogłosić konkurs na wykonanie rzeźb, które mogłyby stanąć na ul. Warszawskiej – dodał Sławomir Micek.

Na ul. Warszawskiej stoi już rzeźba Wojciecha Nowaka "Twardziel świętokrzyski", która powstała podczas jednego z plenerów, które latem 2012 roku odbyły się w Suchedniowie. Część prac powstałych w trakcie tych plenerów prezentowana była na kieleckim Rynku.

Powrót na początek strony