Gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną

Miasto Kielce prowadzi punkty, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, mediacje, świadczone jest nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna. Z powodu pandemii z porad udzielanych w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej lub Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego, prowadzonych przez Miasto Kielce - można skorzystać tylko telefonicznie lub drogą mailową.

Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego mieści sie w budynku Urzedu Miasta Kielce przy ul. Młodej 28. Osoby potrzebujące pomocy prawnika, doradcy czy mediatora mogą tu skorzystać z porady. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

- Biuro Porad Obywatelskich świadczy pomoc czy usługi osobom niezaradnym, osobom, które nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić z problemami związanymi z ich codziennym funkcjonowaniem. W Biurze Porad Obywatelskich w ramach bezpłatnych porad udzielamy informacji w jaki sposób sobie poradzić czy nawet zaplanować sposób postepowania, aby wyjść z jakiegoś problemu – mówi Piotr Poniewierski, adwokat, doradca obywatelski.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji. Eksperci wspierają osoby potrzebujące pomocy prawnej w samodzielnym rozwiązaniu problemu, wskazują nasze prawa, ale i obowiązki.

W razie potrzeby doradcy sporządzają wspólnie z klientem plan działania i pomagają w jego realizacji. Szerszy zakres działań oferuje Nieodpłatna Pomoc Prawna.

 

W Kielcach działają trzy takie punkty, które mieszczą się:

  • Urząd Miasta Kielce Rynek 1
  • Urząd Miasta Kielce ulica Strycharska 6
  • Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego 65

 

Pomoc świadczona jest od poniedziałku do piątku. Dokładne godziny przyjęć dostępne są na stronie www.um.kielce/pomocprawna/wykaz punktow

- Z bezpłatnych porad prawnych może skorzystać każda osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów prywatnej porady prawnej. W tym celu należy złożyć stosowne oświadczenie przed poradą. Jednak w związku z tym, że porady nie odbywają się stacjonarnie, ustawa znosi obowiązek składania oświadczeń przed poradą, czyli de facto z takiej porady może skorzystać każdy mieszkaniec – Ewa Tyszer – Wieczorek Wydział Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Z powodu pandemii z porad udzielanych w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej lub Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego, prowadzonych przez Miasto Kielce - można skorzystać tylko telefonicznie lub drogą mailową.

- Można też z nami skontaktować się jeżeli ktoś woli inną formę porady, np. za pomocą komunikatorów elektronicznych. Wystarczy wcześniej zgłosić preferowaną formę porady - mówi Ewa Tyszer – Wieczorek z Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Wcześniej należy się zarejestrować pod numerem 41 36 76 703 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 15:00 lub umówić wizytę online - w tym celu należy wejść na stronę www.um.kielce.pl/darmowa-pomoc-prawna i odszukać z prawej strony zakładkę „Zapisy na bezpłatne usługi”, gdzie znajduje się link do zapisów online i wybrać dogodny termin  porady.

Pełna informacja dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Kielce w zakładce Nieodpłatna Pomoc Prawna.

Z podobnej formy wsparcia już wkrótce będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy, którzy w wyniku pandemii, znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

- Samorząd radcowski stara się wspierać wszelkiego rodzaju inicjatywy i dostrzegać pewnego rodzaju problemy społeczne – mówi Przemysław Witkowski, rzecznik Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach organizuje akcję bezpłatnych konsultacji dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

- Pomoc będzie świadczona przez profesjonalnych pełnomocników, czyli radców prawnych. W jej zakres będzie wchodzić sporządzanie pism, wskazywanie na możliwość uzyskania porady prawnej, konsultacji prawnej, takich projektów pism. Natomiast nie będzie obejmowała tworzenia tych pism docelowych, umów i reprezentacji przed organami administracji czy sądami  - mówi Przemysław Witkowski, rzecznik Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.

Akcję swoim patronatem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta, który zgodził się na użyczenie lokalu dla radców prawnych. Bezpłatnych konsultacji udzielać będą we wtorki i w czwartki w siedzibie menagera centrum Kielc przy ulicy Małej 17. Akcja kieleckich radców rozpocznie się 15 grudnia i potrwa do 14 stycznia 2021 roku.

Powrót na początek strony