GEOfestiwal 2023. Dwa dni geoprzygody w trzech miejscach

W ostatni weekend sierpnia zapraszamy na wydarzenie, które pozwoli bliżej poznać geologiczne i botaniczne skarby Kielc. Druga odsłona GEOfestiwalu już 26 i 27 sierpnia. Atrakcje dla małych i dużych będą czekać w Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni, Ogrodzie Botanicznym i w Parku Kadzielnia.

Program wydarzeń tegorocznego GEOfestiwalu przedstawiono podczas konferencji prasowej w Ogrodzie Botanicznym. Zapis transmisji na żywo.

- Geofestiwal na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń promujących Kielce. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku nasze geologiczne atrakcje odwiedziło 20 tysięcy osób. Zapraszamy do uczestniczenia w festiwalowych wydarzeniach nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale również przyjaciół kielczanek i kielczan. Wszyscy będą mieli okazję poznać przyrodnicze walory naszego miasta – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

- Chciałem podkreślić, że GEOfestiwal jest związany z 20-leciem Geonatury Kielce. Przez cały weekend będziemy zapraszać do naszych obiektów i mam nadzieję, że uda nam się pobić ten ubiegłoroczny wynik odwiedzin. Zapraszamy serdecznie – mówi dyr. Geonatury Kielce Mirosław Hejduk.   

SOBOTNIA GEOPRZYGODA

Pierwszego dnia GEO festiwalu, 26 sierpnia atrakcje będą czekać w Centrum Geoedukacji. Chętni będą mogli wcielić się w rolę paleontologów i poszukać skamieniałości dawnych mieszkańców regionu świętokrzyskiego, zgłębić tajemnice przeszłości geologicznej Gór Świętokrzyskich i wziąć udział w warsztatach. Nie zabraknie też pokazów i warsztatów popularnonaukowych.

I jeszcze taneczny przedsmak niedzielnych wydarzeń GEOfestiwalu w Ogrodzie i na Kadzielni. W sobotę Ogród Botaniczny wraz ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Tanga Argentyńskiego "El Viento" przygotował niespodziankę dla miłośników tańca. GeoTango Weekend odbędzie się w godzinach wieczornych, od 18.00 do 22.00 (wstęp możliwy do godziny 20:00). W niedzielę natomiast tanecznie będzie w Centrum Geoedukacji na Wietrzni. Więcej o wydarzeniu. 

NIEDZIELNE ATRAKCJE W OGRODZIE I NA KADZIELNI

Ogród Botaniczny swoje bramy otworzy o stałej porze, o godz. 10:00. Na pachnących alejkach bajkowe postacie, szczudlarzy, iluzjonistów i balonowych masterów spotkamy od godz. 14:00 do 20:00. Oprócz warsztatów w programie również akrobacje na szarfach, występy wokalne i taneczne, interaktywne i filmowe seanse astronomiczne i spektakle. 27 sierpnia, wejście do ogrodu kosztować będzie 7 zł.

- Centrum Geoedukacji, Ogród Botaniczny i Park Kadzielnia. Myślę, że piękniejszej scenerii dla tych wydarzeń nie można sobie wymarzyć. Podczas GEOfestiwalu przygotowaliśmy wiele atrakcji dla całych rodzin. W Ogrodzie Botanicznym na odwiedzających oprócz gier i zabaw czekać będą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Podobnie jak w ubiegłym roku, dzień w ogrodzie umilą występy artystów z Kieleckiego Teatru Tańca – mówi Katarzyna Telka z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Kielce.

Na zakończenie geofestiwalowego dnia w ogrodowej scenerii wystawione zostaną fragmenty widowiska taneczno-muzycznego „Kopciuszek” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Ponadto artyści zaprezentują fragment spektaklu „Syrenka Ariel”, którego premiera odbędzie się 15 września na Dużej Scenie KTT.

W niedzielę, 27 sierpnia od godziny 10:00 w Parku Kadzielnia dostępne będą atrakcje umożliwiające zwiedzanie geologicznej perełki zarówno z ziemi jak i z wysokości 40 metrów. W tym dniu bilety do Jaskiń i na Tyrolki będą w promocyjnych cenach. Na zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej obowiązywać będzie cena biletu ulgowego czyli 15 zł. Aby skorzystać z tej atrakcji wcześniej należy dokonać rezerwacji.

Podniebna Trasa Widokowa Kielc przygotowała specjalny rabat dla tych, którzy chcą zobaczyć Kadzielnię z wysokości i przeżyć podniebną przygodę. Wystarczy podać hasło - GEOfestiwal Kielce – wtedy otrzymamy 10% zniżki na zjazd tyrolką.

Na Kadzielnię powrócą kajaki. W godz. od 10:00 do 18:00 Świętokrzyski WOPR zaprasza na bezpłatny spływ po Jeziorku Szmaragdowym. Ci, którzy nie lubią ekstremalnych wrażeń mogą się wybrać na spacer po Kadzielni z przewodnikami PTTK Oddział Kielce. Spotkania odbędą się w godz. 11, 13 i 15. Atrakcja nieodpłatna.

Drugą edycję GEOfestiwalu organizują Miasto Kielce we współpracy z Geonaturą Kielce, Geoparkiem Świętokrzyskim UNESCO oraz partnerami projektu ,,Kielce – Raj dla dzieci’’. Szczegółowy program wydarzenia. Informacji o drugiej odsłonie GEOfestiwalu można szukać także TUTAJ.

368217853_263817309748360_2406804687715807067_n.jpg

Powrót na początek strony