Gminy Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego wspólnie zadbają o rozwój zrównoważonej mobilności

W piątek 27 września odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego z udziałem prezydentki Kielc Agaty Wojdy - liderki porozumienia międzygminnego ZIT KOF, jej zastępcy Łukasza Syski oraz włodarzy pozostałych dwunastu gmin tworzących Kielecki Obszar Funkcjonalny.

Jednym z ważnych punktów spotkania było podpisanie przez gminy KOF umowy partnerstwa dotyczącej realizacji wspólnego projektu pn. „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym”.

Projekt obejmuje jedenaście gmin KOF i współfinansowany będzie ze środków unijnych w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027. Umowa partnerstwa ma na celu uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków pomiędzy partnerami oraz finalnie złożenie wspólnego wniosku o dofinansowanie.

W ramach ww. projektu wydatki w łącznej wysokości około 103,5 mln zł zostaną przeznaczone na rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w KOF, m.in. na budowę i modernizację ścieżek rowerowych, budowę przystanków i chodników, parkingów P&R, parkingów B&R,  modernizację centrów przesiadkowych, rozbudowę i modernizację elektronicznych systemów informacji pasażerskiej.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, z którymi omawiano stan przygotowania projektów gmin KOF wpisanych do Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego 2030+.