Gratulacje dla młodego pianisty

Kamil Pacholec - finalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, był gościem prezydenta Kielc Bogdana Wenty.

Spotkanie, w którym udział wzięła również Augustyna Nowacka, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, było okazją do złożenia gratulacji oraz podziękowań w imieniu władz miasta, ale także mieszkańców Kielc.

- Pozwoliłem sobie nie tylko w imieniu własnym i władz miasta, ale także mieszkańców Kielc przekazać naszemu gościowi najserdeczniejsze gratulacje oraz podziękować za dostarczenie wielu muzycznych doznań i wzruszeń. W ostatnich tygodniach wspaniałe występy Kamila Pacholca, we wszystkich etapach konkursu, śledziliśmy z zapartym tchem. Był to pokaz wirtuozerii, w której mogliśmy dostrzec prawdziwe, szczere emocje i miłość do muzyki tworzonej przez Fryderyka Chopina. Kamil Pacholec to osoba niezwykle uzdolniona, od lat swój talent podpierającą codzienną, wytężoną pracą i godzinami ćwiczeń. Mimo młodego wieku ten 22-letni kielczanin może poszczycić się już wieloma sukcesami i nagrodami, a wszyscy jesteśmy przekonani, że to dopiero pięknej kariery artystycznej. Dlatego oprócz słów podziękowań i gratulacji, składamy także życzenia wielu sukcesów, satysfakcji z realizacji ambitnych planów muzycznych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym - powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Nasz finalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, kielczanin Kamil Pacholec wystąpi na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury już 5 grudnia o godz. 19.00. Całkowity dochód z koncertu przeznaczony będzie na stypendium, które pozwoli naszemu wirtuozowi kontynuować naukę pod okiem najlepszych pedagogów fortepianu na świecie. Nasz muzyk chciałby studiować w Bostonie, Miami lub jednym z krajów europejskich. Koncert zostanie zorganizowany z inicjatywy prezydenta Kielc Bogdana Wenty oraz dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Augustyny Nowackiej. Bilety do nabycia - www.kck.bilety24.pl

Przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 2 października. Wzięło w nich udział 87 pianistów reprezentujących 17 krajów. W finałach, które odbyły się 20 października wystąpiło 12 najwyżej ocenionych pianistów. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21.

 

Kamil Pacholec urodził się 11 listopada 1998 roku. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. W 2017 roku został studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. Od 2019 roku studiuje w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Powrót na początek strony