120 urodziny II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach

- „Śniadek” jest wizytówką Kielc. Tradycja oraz sukcesy, na które pracowali i pracują nauczyciele i uczniowie przekładają się na opinię, że II LO jest jedną z najlepszych szkół średnich w naszym regionie - mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta, który wraz ze swoim zastępcą Marcinem Chłodnickim, był gościem uroczystej gali z okazji jubileuszu 120-lecia II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Obchody jubileuszu 120-lecia II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach rozpoczęło otwarcie pamiątkowej wystawy. Na ekspozycji można oglądać zdjęcia ze szkolnych kronik i prywatnych zbiorów osób związanych ze „Śniadkiem”. Wśród zbiorów znajdziemy również informacje o osiągnieciach uczniów i absolwentów. 

* Sto dwadzieścia lat temu w 1903 roku została założona prywatna siedmioklasowa Miejska Szkoła Handlowa. Mieszkańcy Kielc dobrowolnie opodatkowali się, by stworzyć placówkę uczącą języka polskiego. W czasie I wojny światowej w jej budynku działał szpital. W 1918 r. przekształciła się w Męską Szkołę Realną, a następnie w ośmioletnie Państwowe Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1932 r. wskutek reformy szkoła podzieliła się na czteroletnie gimnazjum i dwuletnie liceum.

​Podczas okupacji jej budynek został zamieniony w magazyn zboża. W 1945 r. szkoła wznowiła działalność, ale po pięciu latach została zamknięta z powodów ideologicznych. W jej budynku utworzono wówczas II Żeńskie Liceum Ogólnokształcące. Dopiero w 1958 r. placówka ponownie zaczęła funkcjonować w poprzedniej formie, tym razem jako II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego.

Powrót na początek strony