Imponujący dorobek świętokrzyskich rzeźbiarzy. Wystawa „WIETRZNIA na DWORCU” otwarta

Niemal 20 artystów związanych z ośrodkiem rzeźbiarskim „Wietrznia” prezentuje swoje prace w ramach wystawy „WIETRZNIA na DWORCU”, otwartej w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym. Gościem wernisażu, który odbył się w piątek, 9 lutego był wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki oraz Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Rzeźba w publicznej przestrzeni miasta jest integralnym elementem pejzażu Kielc od ponad pół wieku. Prace powstałe podczas plenerów rzeźbiarskich, które były organizowane na Wietrzni w latach 70-tych i 80-tych, do dziś zdobią wiele miejsc w Kielcach. Plenery te zostały reaktywowane z inicjatywy Waldemara Musika, wiceprezesa Związku Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach, w 2022 roku.

Różnorodną twórczość znakomitych artystów zrzeszonych w Związku tym razem można podziwiać w Punkcie Promocji Kielc.

- Rzeźba jest niezwykle wymagającą, elitarną i efektowną dziedziną sztuki. Na naszej wystawie można zobaczyć wiele dzieł oraz ogromną różnorodność technik rzeźbiarskich. Oczywiście, dominującym materiałem jest kamień, ale można podziwiać też imponujący dorobek medalierski i odlewniczy w wypełnionych po brzegi gablotach. Zobaczymy też fascynujące asamblaże, rzeźby w drewnie i w żywicach naturalnych, a także ceramikę i odlewy gipsowe. Niektórzy rzeźbiarze pokazali też swoje obrazy - wylicza Katrina Sadrak, jedna z uczestniczek wystawy.

Wystawa jest pretekstem do spotkań rzeźbiarzy z kielczanami, bierze w niej udział osiemnatu artystów. Ekspozycja będzie dostępna do 6 marca 2024 r.

Punkt Promocji Kielc czynny jest od wtorku do soboty, w godzinach 11.00 - 17.00. Jego działalność koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Powrót na początek strony