Inauguracja roku akademickiego na UJK

Po raz 52. „Gaudeamus igitur” zabrzmiało w murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki wziął udział prezydent Kielc Bogdan Wenta. W auli rektoratu UJK odbyła się tradycyjna immatrykulacja studentów pierwszego roku. Do grona żaków przyjęto ponad 4 tys. osób, a naukę w UJK rozpoczęło dziś około 12 tys. studentów.

Rektor UJK, prof. Stanisław Głuszek podczas wystąpienia inauguracyjnego, wyraził zadowolenie z faktu, że kształcenie w nowym roku akademickim rozpoczyna się w systemie stacjonarnym.

- Człowiek nie może być sam. Stanowimy żywą wspólnotę nie tylko akademicką, wzmacnianą przez każdego z nas - mówił prof. Stanisław Głuszek, rektor uniwersytetu.

Rektor UJK przyznał również, że nauczanie zdalne nie jest idealnym rozwiązaniem, dlatego zaapelował do całej społeczności akademickiej - Szczepmy się - mówił.

Prof. Stanisław Głuszek zapowiedział dalszy rozwój uczelni oraz przedstawił plany inwestycyjne. Prawdopodobnie w listopadzie zakończy się budowa nowego obiektu dla Wydziału Prawa i Nauk Społecznych. W Domu Studenta „Melodia” trwają prace związane dostosowaniem do obowiązujących przepisów ochrony przeciwpożarowej. Uczelnia przygotowuje się też do przetargu na projekt nowego obiektu przeznaczonego dla Wydziału Sztuki przy ulicy Uniwersyteckiej w Kielcach.

- Pracujemy nad ważnym zadaniem utworzenia szpitala uniwersyteckiego, rozpatrujemy różne możliwości i warianty, aby sprostać zapisom strategii województwa świętokrzyskiego 2030 oraz oczekiwaniom społecznym – podkreślił prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK.

Uczelnia zwiększyła limity przyjęć na kierunek lekarski o 50 osób, uruchomiła także nowe kierunki: dietetykę drugiego stopnia, edytorstwo klasyczne i cyfrowe drugiego stopnia oraz pielęgniarstwo pierwszego stopnia w filii w Piotrkowie Trybunalskim. Rektor UJK zapowiedział też starania o nowe kierunki, m.in. o farmację oraz we współpracy z Politechniką Świętokrzyską inżynierię biomedyczną.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta w swoim wystąpieniu wyraził radość z powrotu do Kielc studentów. – Wasza aktywność i pomysłowość pobudza nasze miasto. Dodając mu przede wszystkim pozytywnej energii – powiedział Bogdan Wenta i przypomniał o miejskim programie stypendialnym dla młodych osób, które wybierają kieleckie uczelnie.

- Program skierowany jest do tegorocznych maturzystów z najwyższą średnią na egzaminie maturalnym. W tym roku akademickim z programu może skorzystać ponad 100 osób, w tym także studenci z zagranicy. Nabór wniosków już się rozpoczął, więc zachęcam do ich składania – powiedział Bogdan Wenta.

Prezydent Kielc życzył wszystkim studentom oraz pracownikom UJK wspaniałego roku akademickiego, pełnego sukcesów oraz znakomitych wyników naukowych.

Powrót na początek strony