Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

W auli Rektoratu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025. Podczas ceremonii, którą poprowadziła nowa rektor uczelni prof. dr hab. Beata Wojciechowska, odbyło się ślubowanie i uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku.

Gośćmi wydarzenia była m.in. prezydentka Kielc Agata Wojda oraz posłowie Lucjan Pietrzczyk i Rafał Kasprzyk. Wykład inauguracyjny pt.: „Społeczeństwo ryzyka, społeczeństwo konfliktu. Wyzwania dla współczesnego bezpieczeństwa” wygłosił dr hab. Marek Leszczyński. Uroczystość zakończył koncert pracowników Instytutu Muzyki.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego dysponuje nowoczesnym kampusem uniwersyteckim, który znajduje się przy ul. Świętokrzyskiej w Kielcach. Posiada też kilka budynków w ścisłym centrum Kielc i miasteczko studenckie w centrum miasta. Obecnie na 60 kierunkach kształci się 10 tys. studentów, w tym blisko 400 obcokrajowców.

Strukturę UJK tworzą Collegium Medicum oraz wydziały: Humanistyczny, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Pedagogiki i Psychologii, Prawa i Nauk Społecznych, Sztuki, a także Filia UJK w Sandomierzu, powstała w wyniku włączenia w strukturę UJK tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W obrębie Collegium Medicum od 1 października 2024 roku wyodrębnione zostały dwa wydziały – Wydział Lekarski i Wydział Nauk o Zdrowiu.