Inspektorat Weterynarii przypomina o szczepieniach przeciwko wściekliźnie

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kielcach przypomina o obowiązku szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Według ustawy o ochronie zdrowia zwierząt szczepienia muszą być powtarzane nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Zgodnie z art. 85 ust. 1a. ww. ustawy - kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie od tego obowiązku - podlega karze grzywny.

Dowodem przeprowadzonego szczepienia jest zaświadczenie o szczepieniu wydane właścicielowi psa przez lekarza weterynarii.

Wścieklizna jest śmiertelną, wirusową chorobą zakaźną atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Chorobę wywołuje wirus wysoko odporny na działanie czynników środowiskowych. Głównym rezerwuarem zakażenia są chore lisy, wydalające zarazki ze śliną. Wirus wścieklizny może być przenoszony również przez drobne gryzonie leśne i polne. Okres rozwoju choroby zależy od różnych czynników, między innymi od wieku psa, miejsca ukąszenia, odporności organizmu, a także zjadliwości wirusa. Przeważnie okres ten wynosi u psów od 14 do 60 dni.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kielcach przygotował specjalną broszurę, poprzez którą apeluje do właścicieli czworonogów, by dopilnowali oni obowiązków, jakie na nich spoczywają. Z ulotki można dowiedzieć się również jak rozpoznać u zwierzęcia zakażenie wścieklizną oraz jakie są jego konsekwencje.

Powrót na początek strony