Inspiracja i podpowiedź dla kobiet – nie rezygnuj z marzeń

Próbować wielu rzeczy, szukać swojej drogi, odkryć własne możliwość i wykorzystać je – kobiety biznesu podzieliły się swoim doświadczeniem ze studentkami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Z okazji Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet Biuro ds. Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce, wraz z Akademickim Biurem Karier UJK zorganizowało spotkanie motywujące. W wydarzeniu wziął udział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Spotkania z osobami, które mają doświadczenie i chcą się nim podzielić, mogą być dla młodych kobiet inspiracją do szukania swojej drogi. Z okazji Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet, który przypada 19 listopada, życzę wszystkim Paniom, aby na swojej drodze życiowej napotykały jak najmniej przeszkód, by odnajdywały w sobie niewyczerpane źródło kreatywności oraz inspiracji. Życzę także jak największych sukcesów – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Trzy kobiety, trzy historie i pełna aula studentek. Katarzyna Hodurek-Kiek – pedagog, muzealnik, właścicielka firmy, Aneta Fąfara – ekonomistka związana z branżą turystyczną i Dorota Ciołak – trenerka biznesu, opowiedziały młodym paniom jak ważna jest odwaga, ciekawość świata, kreatywność i inwencja, żeby w pracy zawodowej odnaleźć pasję.

- Przede wszystkim chcę przekazać młodym kobietom, żeby próbowały wielu rzeczy. Nie wszystko nam się spodoba, ale dzięki temu odkrywamy swój potencjał i mocne strony. Najważniejsze to nie bać się dmuchać we własne skrzydła. Każda z nas ma w sobie przedsiębiorczość. To jest ciekawość życia, szukanie możliwości, potrzeb na które można odpowiedzieć, to postawa działania – mówiła Dorota Ciołak.

Jednym z przesłań wydarzenia było to, aby odnaleźć coś w czym można się realizować.

- Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet traktujemy jako przypomnienie, że kobieta przedsiębiorcza to nie tylko ta, która prowadzi swoją firmę. To także kobieta, która potrafi poradzić sobie i zawalczyć o siebie na rynku pracy, znaleźć satysfakcjonującą pracę na etacie, w organizacji pozarządowej, być może w zaciszu swojego domu – mówiła Anita Lagierska, z-ca dyr. Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Czasem czynnikiem hamującym kobiety do szukania tego, co dla nich najlepsze i zmian jest brak wiary we własne siły.

- Na początku każdego działania jest odwaga. Dla mnie kobieta przedsiębiorcza to taka, która nie boi się wyzwań, jest ambitna i kreatywna. Nie boi się marzyć, żeby osiągnąć swój cel – mówiła dr hab. inż. Barbara Gawdzik, prof. UJK, prorektor ds. kształcenia UJK.

Biuro ds. Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce po raz drugi zorganizował spotkanie z przedsiębiorczymi kobietami wspólnie z Akademickim Biurem Karier.

- Wierzymy, że to co zaproponowaliśmy studentkom będzie motywacją do konkretnych działań. Teraz może jeśli chodzi o ich rozwój osobisty, ale w przyszłości na pewno w rozwoju zawodowym. Tego im ogromnie życzymy i za to trzymamy kciuki – powiedziała Elżbieta Kurkowska z Akademickiego Biura Karier UJK.

Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet (Women’s Entrepreneurship Day) to największa na świecie inicjatywa na rzecz promocji przedsiębiorczości kobiet, która obchodzona jest w 144 krajach, w tym również w Polsce. Jego misją jest promowanie i wspieranie przedsiębiorczych kobiet, poprzez mobilizowanie i angażowanie zarówno mężczyzn jak i kobiet do bezinteresownego dzielenia się swoim czasem, doświadczeniami, umiejętnościami, wiedzą oraz udzielania wsparcia finansowego.

Partnerami wydarzenia byli Kwiaciarnia Kwiatowa Pasja, Kruche Tarte oraz Fabryka Małego Dizajnu.