„Inspiracje zapaską kielecką”. Wernisaż w Punkcie Promocji Kielc

Prace malarskie dla których inspiracją były regionalne barwy kielecczyzny można oglądać w Punkcie Promocji Kielc. W piątek, 30 sierpnia br. odbył się wernisaż wystawy „Inspiracje zapaską kielecką”.

Prace powstały podczas warsztatów, które w wakacje przeprowadziła dr Karolina Sideł-Kozieł prezes Fundacji „Pasiak Świętokrzyski”. Każde ze spotkań poprzedzała prezentacja barwnego stroju ludowego. W zajęciach, dofinansowanych z budżetu Miasta Kielce, uczestniczyły grupy międzypokoleniowe i międzynarodowe. Stroje te zostały również zaprezentowane podczas wernisażu przez dr Karolinę Sideł-Kozieł, prezeskę Fundacji, autorkę projektu oraz prowadzącą spotkanie Iwonę Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce.

- Warsztaty były okazją do zapoznania się z historią ludowego stroju kieleckiego, do poznania jego pięknej kolorystyki - podkreśliła dr Karolina Sideł-Kozieł. Zarówno uczestnicy zajęć, jak i goście wernisażu mogli przymierzyć oryginalne zapaski naramienne, które dawniej były bardzo charakterystyczną częścią kobie­cego stroju kieleckiego. - Wełniane krót­kie zapaski naramienne były czar­no-czerwone lub niebiesko-czerwone. Następnie wprowadzony został kolor zielony, niebieski, fiołkowy oraz żółty. To właśnie zapaska naramienna jest tym elementem kobiecego stroju kieleckiego, który przetrwał najdłużej - dodała prezeska Fundacji „Pasiak Świętokrzyski”.

Wystawy w ludowych klimatach dotąd nie było w Punkcie Promocji Kielc. - Tym bardziej cieszy możliwość zaprezentowania barwnych prac powstałych w ramach dofinansowanego z budżetu Miasta Kielce projektu pn. „Cykl warsztatów malarskich inspirowanych zapaską kielecką”. W centrum galerii, na manekinie ulokowaliśmy tkaną w domu i ręcznie szytą oryginalną zapaskę po mojej babci Anieli - powiedziała Iwona Sabat.

W zajęciach wzięło udział ponad 130 osób, były to: dzieci ze Żłobka Samorządowego nr 15 w Kielcach, Przedszkola Dwujęzycznego Sunny Kids Academy, z Osiedlowego Klubu Kultury Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a także seniorzy z Klubów Seniora przy ul. Marszałkowskiej i ul. Konopnickiej oraz dzieci ukraińskie skupione przy Stowarzyszeniu Integracja Europa-Wschód i w Domu Ukraińskim na Plantach.

Wystawa „Inspiracje Zapaską kielecką” była 31. ekspozycją organizowaną w Punkcie Promocji Kielc w ciągu trzech lat jego działalności. - To bardzo dobrze, że Dworzec Autobusowy, w przestrzeni którego znajduje się  Galeria „Dworzec 17:30”, jest nie tylko centrum komunikacyjnym, ale także miejscem kulturotwórczym i edukacyjnym - podkreśl Jacek Kowalczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu. - Zapraszamy na wystawę oraz inne projekty realizowane w Punkcie Promocji Kielc - dodał.

Wystawę będzie można oglądać do 25 września. Punkt Promocji Kielc czynny jest od wtorku do soboty, w godzinach 11.00 - 17.00. Patronat honorowy nad wystawą objęła Prezydentka Kielc, Agata Wojda.