Integracja i chwile wytchnienia. Goście z Winnicy przebywają w Kielcach

Zwiedzają Kielce i nasz region, uczestniczą w zajęciach z językiem polskim, warsztatach teatralnych, artystycznych i psychologicznych. W Kielcach przebywa trzecia już grupa osób z Winnicy, które biorą udział w kursie integracyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód. W poniedziałek, 11 lipca gości z Ukrainy, głównie matki z dziećmi, odwiedziły Urząd Miasta Kielce.

Uczestników spotkania powitał Prezydent Kielc. – Witam Państwa bardzo serdecznie w naszym mieście, mam nadzieję, że miło spędzicie czas i choć trochę odpoczniecie – powiedział Bogdan Wenta.

Prezydent Kielc przedstawił również naszym gościom z Ukrainy jak przebiega współpraca z naszym partnerskim miastem Winnicą w zakresie organizacji pomocy humanitarnej dla objętego wojną kraju. – Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z merem Winnicy i staramy się odpowiadać na bieżące potrzeby. Dzięki wsparciu wielu organizacji, firm i mieszkańców udało nam się wysłać 13 transportów z darami. Mam nadzieję, że wojna szybko się skończy, a jeśli ktoś z Państwa zechce zostać u nas, to również oferujemy wsparcie w postaci organizacji pomocy w znalezieniu pracy, załatwienia spraw urzędowych czy zapewnienia dzieciom miejsca w szkołach. To jest nasz obowiązek. Zwycięstwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski. Życzę wszystkiego najlepszego. Chwała Ukrainie – podkreślił Bogdan Wenta.

Pełnomocnik Prezydenta Kielc do spraw działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, przedstawiła ukraińskim gościom prezentację dotyczącą atrakcji Kielc i działań miasta w zakresie pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy, organizowanej przez Urząd Miasta Kielce, organizacje pozarządowe, osoby prywatne i firmy.

W imieniu uczestników głos zabrała Swietłana Dubyna. – Serdecznie dziękujemy za każdy miły gest. Dla nas to kolejny trudny dzień, 138 dzień wojny. Jesteśmy bardzo wdzięczni każdemu z Was, za to, że każdy członek tej grupy będzie miał osiem dni wojny mniej. Bo możemy wyłączyć swoje telefony i alarmy, a nasi bliscy wiedzą, że tutaj jesteśmy bezpieczni – powiedziała Swietłana Dubyna.

W trzech tygodniowych turnusach integracyjnych w sumie weźmie udział 90 osób z Winnicy, głównie matki z dziećmi. Przedsięwzięcie realizuje Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód w ramach projektu „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców INTEURO.INFO współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji "Bezpieczna przystań". Patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Kielce.