IV edycja święta literatury. We wrześniu rusza „Pociąg do literatury”

Już po raz czwarty, we wrześniu, rusza „Pociąg do literatury”. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego, który wpisał się już na stałe w kalendarz kieleckich wydarzeń kulturalnych. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono program wydarzenia.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórze Zamkowe oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Główne wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w dniach 6-8 września br., spotkania edukacyjne zaplanowano od 9 do 22 września br. Jak informuje Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, celem wydarzenia jest promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. - Hasłem przewodnim są „Granice”, które będą obecne w rozmowach z naszymi gośćmi. Będzie mowa o granicach i ich przekraczaniu oraz tworzeniu – granic międzyludzkich, narodowych, dotyczących bezpieczeństwa, ale także o portrecie kobiet, które często muszą walczyć z przeciwnościami losu – zapowiada dyrektor MBP. Podkreśla, że „Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” odbędzie się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa, Miasta Kielce, sponsorów i partnerów. W IV Konkursie Literackim na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego nagrodę ufundowała marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. Organizatorzy ogłosili także konkurs „Herlingowa Rolka”, nagrody rzeczowe ufundowała firma Mapro Polska S.A.

- Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w promocji wydarzenia, które niesie mieszkańcom nie tylko radość, możliwość przebywania ze sobą, dotykania czegoś naprawdę wyjątkowego, ale niesie za sobą szerszą i wyższą ideę – aby kultura wychodziła do ludzi, a jednocześnie nie gubiła tego co ma najważniejsze – swojej istoty – powiedziała Agata Wojda, prezydentka Kielc. Dodała, że festiwal dotyka lokalnych spraw, buduje na nich wizerunkową markę. Co roku uświadamia, że Herling-Grudziński był wybitnym pisarzem w kieleckiej kulturze i historii.

Wiceprezydent Bartłomiej Zapała także podkreślił, że wydarzenie rozwija się i buduje swoją markę. - Mogą to dostrzec mieszkańcy, z czego się bardzo cieszę. Ta marka staje się rozpoznawalna w całym kraju i przyciąga znane i cenione osoby. Dzięki temu stwarzamy mieszkańcom naszego miasta i regionu możliwość bezpośrednich rozmów oraz wysłuchania wielu mądrych słów, które są przy tej okazji wypowiadane. Zwracam też uwagę na edukacyjny charakter tego wydarzenia, bo jest ono organizowane we wrześniu, kiedy uczniowie wracają z wakacji – powiedział wiceprezydent.

Podczas czwartej edycji Festiwalu odbędą się imprezy przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Organizatorzy zaplanowali spotkania autorskie, debaty, warsztaty, salon poetycki, spektakl słowno-muzyczny, śniadanie na trawie, spacery
z przewodnikiem, spotkania edukacyjne. Poznamy także laureatów dwóch konkursów. Wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będzie kiermasz książek z udziałem wydawców z całej Polski.

Wśród festiwalowych gości będą znani pisarze, poeci, wydawcy, reporterzy, dziennikarze i publicyści, literaturoznawcy, rysownicy, muzycy i aktorzy, m.in.: Jacek Bartosiak, Krzysztof Biliński, Zbigniew Brzeziński, Katarzyna Bonda, Ałbena Grabowska, Manuela Gretkowska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Marcin Kydryński, prof. Wacław Lewandowski, Jakub Małecki, Andrzej Mleczko, Kamil Muzyka, Monika Pastuszko,  dr Emmanuella Robak, prof. Tadeusz Sucharski, Marcin Szczygielski, dr hab. Grzegorz Trębicki, Mariusz Wilk, Radomir Wit, Barbara Wybacz. Wystąpi także zespół Triodeon, którego wokalistką jest Maria Przybysz. Będzie zatem coś dla miłośników kryminałów, literatury obyczajowej, prozy kobiecej, fantastyki, podróży, ekologii, geopolityki, twórczych dyskusji, artystycznych
i lirycznych wrażeń.

Większość wydarzeń zorganizowana zostanie w centrum Kielc, na Placu Artystów, pozostałe odbywać się będą w siedzibach organizatorów. Wydawnictwa z całej Polski zaprezentują swoją ofertę przy ul. Sienkiewicza. Śniadanie na trawie odbędzie się tradycyjnie w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica, a podczas literackich spacerów uczestnicy poznają ciekawe zakątki  miasta.


„POCIĄG DO LITERATURY. IV FESTIWAL HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO”
6-22 WRZEŚNIA 2024

 

6 września 2024 /piątek/

„Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego rozpocznie się od upamiętnienia patronów Festiwalu – Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Pilcha.

Uroczysta inauguracja wydarzenia odbędzie się w Poczytalni Na dVoRcu. Towarzyszyć jej będzie występ wokalny z akompaniamentem gitarowym. Zostaną także wręczone nagrody w konkursie „Herlingowa Rolka”. Na dobry początek z czytelnikami spotka się Jakub Małecki.

W piątek na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się Salon poetycki „Zapatrzeni w słowa”,  połączony z koncertem poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Triodeon.

7 września 2024 /sobota/

Sobotnie przedpołudnie rozpocznie się od kiermaszu książek przy ul. Sienkiewicza. Miłośnicy literatury do wieczora będą mogli wybierać interesujące pozycje z bogatej oferty polskich wydawnictw.

Scena Główna na Placu Artystów wypełni się znakomitymi gośćmi. Zaplanowano spotkania autorskie z Andrzejem Mleczką, Katarzyną Bondą, Jackiem Bartosiakiem,
a także spotkanie z cyklu „Portrety Kobiet” z udziałem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Manueli Gretkowskiej i Radomira Wita. W planach jest również spektakl słowno-muzyczny. Między spotkaniami odbędzie wręczenie nagrody w IV Konkursie na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

W sobotę na Placu Artystów odbędą się warsztaty kaligraficzne oraz warsztaty dla dzieci z pisania własnej książki pt. „Napisz własną książkę detektywistyczną” – organizowane przez twórczynie kampanii Wypisz Wyczytaj. Przewidziano także spacer literacki „Okolice starszego kolegi” - śladami Stefana Żeromskiego i Gustawa Herlinga- Grudzińskiego.

8 września 2024 /niedziela/

W drugim dniu Festiwalu kielecki deptak ponownie zatętni literackim życiem za sprawą wydawców z całej Polski, a w Parku Miejskim będzie można delektować się Śniadaniem na trawie połączonym ze spotkaniem z Moniką Pastuszko i warsztatami ekologicznymi.

W niedzielę odbędą się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich pt. „Polski księżyc. Panel dyskusyjny o Jerzym Żuławskim w kontekście nowego wydania Trylogii księżycowej na tydzień przed premierą” poprowadzi Zbigniew Brzeziński. Jego rozmówcami będą: dr hab. Grzegorz Trębicki, dr Emmanuella Robak, Krzysztof Biliński z Wydawnictwa IX, Kamil Muzyka z Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Drugi panel dyskusyjny będzie nosił tytuł „Magia Mangi”.

Na uczestników festiwalowych wydarzeń, młodszych i starszych,  czekają spotkania autorskie z Marcinem Szczygielskim, Barbarą Wybacz z Fundacji Play Sustain promującej wartości proekologiczne, Ałbeną Grabowską i Marcinem Kydryńskim.

Na Placu Artystów odbędą się warsztaty kreatywne z Muzeum Zabawek i Zabawy oraz warsztaty przyrodnicze z „Pszczółką” – sklepem pszczelarskim.

Podczas festiwalowej niedzieli przewidziano także  Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

 9-22 września 2024

W tym roku więcej czasu przeznaczono na spotkania w Strefie Edukacji, których organizacją zajmie się Wzgórze Zamkowe.

Od 9 do 22 września odbywać się będą: spacery literackie z przewodnikiem OMPIO oraz „Lekcje z Herlinga” nt. ,,Człowiek nie może żyć nie wiedząc, po co żyje” dla uczniów kieleckich szkół, warsztaty „Polubić czytanie” dla uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju ,,Droga do Sukcesu", spacer dla pensjonariuszy DPS - ,, Okolice starszego kolegi” - śladami Stefana Żeromskiego i Gustawa Herlinga - Grudzińskiego oraz ich dzieł.

12 września odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Wilkiem – „Przechadzki z cieniem. Śladami Herlinga po Neapolu” oraz „Lekcje z Herlinga”, czyli spotkanie dla młodzieży z prof. Tadeuszem Sucharskim - „Człowiek nie może żyć nie wiedząc, po co żyje”.

13 września zorganizowana zostanie debata z udziałem profesorów Tadeusza Sucharskiego i Wacława Lewandowskiego - „Przebity światłem. Herling-Wierzyński. Miejsce pisarza - miejsce poety”.

Organizatorzy zapewniają, że „Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” zaspokoi gusta odbiorców i dostarczy wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Szczegółowy program Festiwalu będzie wkrótce dostępny na stronie www.facebook.com/festiwalherlinga oraz na stronach organizatorów.

 Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk, Marszałek  Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Prezydent Miasta Kielce Agata Wojda, Tygodnik „Polityka”.

Patronat medialny: Tygodnik Polityka, Echo Dnia, Kampania Wypisz Wyczytaj, Lustro Biblioteki, Radio eM Kielce, Radio Fama, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Radio Rekord 106.FM, Telewizja Dam,  Portal CoZaDzien.pl, Bezpłatny Tygodnik "7 Dni", TVP3 Kielce, Telewizja Świętokrzyska.

Partnerzy / sponsorzy: Fundacja Play Sustain, Mapro Polska S.A., Nordkalk Sp. z.o.o., Plaza Tower Kielce sp. z o.o., Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

 

Powrót na początek strony