Jak na co dzień dbać o środowisko? Podpowie EkoEksperymentarium

Jak zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? Odpowiedzi czekają w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu, gdzie można odwiedzić EkoEksperymentarium - interaktywną wystawę o ekologii na co dzień.

EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie uczymy się jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy ile wody możemy zaoszczędzić wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste i uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.

- EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić jak zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty - mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. - W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie - dodaje.

Ekspozycja jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (ekoeksperymentarium.pl).

Wystawa będzie dostępna w Instytucie Dizajnu do 23 czerwca 2024 r.

Godziny otwarcia:

dla grup zorganizowanych – LINK DO ZAPISÓW

Wt.-Czw. 9:00 – 14:00

dla osób indywidualnych:

Wt.-Czw. 14:00 – 17:00

Pt.-Ndz. 9:00 – 17:00

Wstęp bezpłatny.

Powrót na początek strony