Jak pomóc zwierzętom w mieście w czasie mrozów?

Zima to trudny okres dla ptaków, wiewiórek czy kotów mieszkających w mieście. Krótki dzień oraz niesprzyjające warunki pogodowe nie pozwalają zwierzętom zaspokoić głodu, dlatego potrzebna jest pomoc ze strony człowieka. Zimą ważne jest również, aby zadbać o ciepło zwierząt, które mamy pod swoją opieką.

Urząd Miasta Kielce przekazał karmę dla podmiotów i osób zaangażowanych w opiekę nad dzikimi ptakami. Dokarmiając ptaki należy pamiętać, że nie potrzebują  one naszej pomocy w poszukiwaniu pożywienia, dopóki nie nastanie silny mróz, a śnieg pokryje ziemię na kilka centymetrów. Przypominamy o podstawowych zasadach dokarmiania ptaków.

• Dokarmiaj ptaki wyłącznie zimą.

• Karma musi być dobrej jakości. Wybierajmy ziarna zbóż, płatki i otręby zbożowe, nasiona słonecznika, proso, pokruszone niesolone orzeszki ziemne, drobne kasze, suszone owoce oraz słoninę.

• Pamiętajmy, że ptaków nie wolno karmić jedzeniem zawierającym sól, produktami spleśniałymi i pieczywem.

• Chleb może powodować schorzenia układu pokarmowego, zaburzania gospodarki wodnej organizmu czy wady zwyrodnieniowe.

• Jeśli zdecydowałeś się dokarmiać ptaki - rób to regularnie. Jest to bardzo istotne, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do darmowych stołówek i przestają szukać pożywienia gdzie indziej.

Jeśli dokarmiamy ptaki kulami w siatkach z plastiku trzeba pamiętać o ściągnięciu ich z drzew, żeby nie zaśmiecać środowiska.

Przypominamy, że nad Zalewem Kieleckim został zamontowany "kaczkomat". Projekt był realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Automat wydaje karmę bezpłatnie od października do marca od godz. 9 do 17. Maksymalnie sześć porcji na godzinę. Programator, który ogranicza ilość wydawanej karmy zapobiega przekarmianiu ptaków. Żeby pobrać odpowiednią ilość karmy z urządzenia należy przekręcić pokrętło raz o 360 stopni.

Kolejny "Ptasi bufet" ustawiony jest na Skwerze Szarych Szeregów. Urządzenie ustawiono w ramach ogólnopolskiej inicjatywy. "Ptasi bufet" wydaje karmę odpłatnie. 

Na terenie miasta planowane jest też ustawienie w najbliższym czasie tablic informacyjnych o dokarmianiu zwierzą zimą.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt przy ul. Ściegiennego 203 na zlecenie Urzędu Miasta wydaje suchą karmę dla kotów wolno żyjących. Karma jest wydawana dla zarejestrowanych Społecznych Opiekunów Kotów. Więcej informacji pod numerem telefonu 41 361 67 24 w godzinach od 8:00 do 16:00.

Zespół ds. Zapobiegania Bezdomności Zwierząt omawia na posiedzeniach formy pomocy dla zwierząt, członkowie wspólnie podejmują wnioski w gronie ekspertów. W UM Kielce zostało również utworzone Stanowisko ds. Ochrony Zwierząt w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska, pracownik na tym stanowisku na bieżąco realizuje działania które pomagają bytować zwierzętom na terenie miasta.

Jak zatem widać, potrzeby są ogromne – zatroszczmy się wspólnie o zwierzęta zimą. Pamiętajmy, aby dokarmiać je właściwie, gdyż nasze działania mogą przynieść więcej szkód aniżeli korzyści.

Powrót na początek strony