Jaki jest przepis na długoletnie małżeństwo? Złote Gody w kieleckim ratuszu

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymało 22 pary jubilatów - mieszkańców Kielc, którzy przeżyli ponad 50 lat w związkach małżeńskich. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kielcach. Odznaczenia, pamiątkowe dyplomy oraz życzenia jubilaci otrzymali z rąk zastępcy prezydenta Kielc Bożeny Szczypiór i przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Karysia.

Wśród wyróżnionych obecni byli państwo Irena i Marek Adamscy, którzy przeżyli ze sobą 67 lat i przy tej wyjątkowej okazji podzielili się przepisem na długoletnie małżeństwo. - Trzeba być uczciwym, w miarę tolerancyjnym i z byle czego nie robić problemów. Zdarzały nam się kłótnie, ale małe. Zwykłe różnice zdań - powiedziała pani Irena.

Pan Marek Adamski urodził się w Warszawie, ale jego dziadkowie pochodzili z Kielc, jako nastolatek brał udział w powstaniu warszawskim pod psełdonimem Markus. Podczas walk został ranny w oko i rękę. W 2006 roku odznaczony Krzyżem Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Jego żona Irena jest kielczanką i przez większość zawodowego życia pracowała w Dziale Księgowości Politechniki Świętokrzyskiej.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono, jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Odznaczenie nadawane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim. Wnioski o nadanie Medalu przedstawiają Prezydentowi RP wojewodowie.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem procedury związanej z uzyskaniem odznaczenia powinny zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego w Kielcach. Więcej na bipum.kielce.eu

Powrót na początek strony