Jerzy Pilch zostanie upamiętniony w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów

W sobotę, 29 października komisja konkursowa wybrała projekt rzeźby autorstwa Aleksandry Wiater. Konkurs został ogłoszony we wrześniu przez Związek Artystów Rzeźbiarzy Okręg (Kielce). Jego rozstrzygniecie odbyło się w siedzibie kieleckich rzeźbiarzy, na Wietrzni.

W komisji konkursowej zasiadła m.in. Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc, żona pisarza Kinga Strzelecka-Pilch, Katarzyna Sadrak, Katarzyna Nawrocka, Marian Rumin oraz Paweł Witkowski, który wygrał ostatni konkurs na popiersie Wiesława Gołasa. Przewodniczącym komisji był dr Tomasz Jędrzejewski pochodzący z Kielc artysta rzeźbiarz.

Jerzy Pilch ostatnie lata swojego życia spędził w naszym mieście. Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany. Popiersie pisarza stanie w Alei Sław, która powstała w 2005 roku, kiedy to na Skwerze Szarych Szeregów postawiono pierwsze trzy rzeźby: Tadeusza Kantora, Igora Strawińskiego i Franza Kafki. W parkowej alei obecnie ustawiono około 50 rzeźb wykonanych z brązu i posadowionych na jednakowych granitowych postumentach. Imię pisarza nosi już Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.

Jerzy Pilch przez lata związany był z „Tygodnikiem Powszechnym”. Publikował także w „Polityce” oraz w „Przekroju”. Publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) oraz Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymał w roku 2001 za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Autor scenariuszy do filmów "Żółty szalik" i "Spis cudzołożnic".

Aleksandra Wiater, autorka projektu rzeźby Jerzego Pilcha pochodzi z Kielc. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, którą ukończyła w 2021 roku z wyróżnieniem. Należy do Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach. Artystka zajmuje się rysunkiem oraz rzeźbą figuratywną. Inspiruje ją ciało człowieka, a w szczególności twarze ludzi, co stanowi integralną całość w jej twórczości. Swoją twórczość prezentowała na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureatka 45. Interdyscyplinarnego Konkursu PRZEDWIOŚNIE 2022, za rzeźbę - „Prosopon”.

Powrót na początek strony