„Jesteście fantastyczni”. Spotkanie z konsulem generalnym Ukrainy

- Dziękuję każdej Polce i Polakowi, przedstawicielom władzy rządowej i samorządowej, każdemu mieszkańcowi Kielc i województwa świętokrzyskiego za tą fantastyczną pomoc Ukrainie i moim rodakom - powiedział Wiaczesław Wojnarowski konsul generalny Ukrainy w Krakowie. W spotkaniu z konsulem w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim wziął udział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

24 lutego 2023 roku minie dokładnie rok od agresji Rosji na Ukrainę. Od samego początku do pomocy Ukraińcom, którzy uciekali przed wojną i tym, którzy zostali w swoim kraju, włączyli się mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego.  

W piątek w regionie świętokrzyskim gościł Wiaczesław Wojnarowski, konsul generalny Ukrainy w Krakowie, który spotkał się z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem, wicemarszałkiem województwa świętokrzyskiego Markiem Bogusławskim i prezydentem Kielc Bogdanem Wentą.  

- Każdy z Polaków może nosić w sercu symboliczną i nieformalną Pokojową Nagrodę Nobla za okazane Ukrainie wsparcie. Za tydzień będzie bardzo smutna data, minie rok od wielkiej inwazji wojskowej przeciwko Ukrainie. Jednak chciałbym zwrócić uwagę, że wojna tak naprawdę trwa 9 lat. W nierównej walce walczymy w obronie całego cywilizowanego świata. Wierzymy w zwycięstwo, bo ramię w ramię z narodem ukraińskim stoi naród polski - mówił Wiaczesław Wojnarowski.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że reakcja obywateli Polski, mieszkańców Kielc, na to, co wydarzyło się prawie rok temu za naszą wschodnią granicą, była bardzo emocjonalna i natychmiastowa.

- Od pierwszych dni działań wojennych reagowaliśmy na potrzeby naszych przyjaciół, naszego miasta partnerskiego Winnicy, ale także na potrzeby tych, którzy w Kielcach schronili się przed wojną. Nie byłoby to możliwe bez współpracy zw Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego oraz zaangażowania kielczanek i kielczan. Deklarujemy, że pomoc będzie kontynuowana cały czas, nasze działania będą długofalowe, bo nikt nie wie, jak długo będzie trwała wojna - powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Ta wojna toczy się bez żadnych zasad. Nie ustaniemy we wzajemnym wspieraniu siebie. Polska będzie czynić wszystko, aby pomagać Ukrainie w każdy możliwy sposób przy wsparciu obywateli. Robimy wszystko, aby obywatele Ukrainy, którzy przebywają u nas, choć trochę czuli się jak w domu - powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Cały czas jesteśmy gotowi nieść pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy na wielu płaszczyznach. Realizowany jest projekt Świętokrzyskie dla Ukrainy, którego celem jest wsparcie społeczne - podkreślił wicemarszałek Marek Bogusławski. - Wiemy, że walka na terenie Ukrainy, to walka także o naszą przyszłość i rozwój Europy. Jestem przekonany, że ta pomoc przysłuży się zwycięstwu.  

24 lutego br., aby uczcić pamięć ofiar wojny w Ukrainie oraz zadeklarować dalsze wsparcie, Miasto Kielce wspólnie z partnerami organizuje symboliczne wydarzenia.

Główne uroczystości odbędą się w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym. W Galerii Dworzec 17:30 w tym dniu startuje wystawa fotograficzna Memoriał „Utracone dzieciństwo” ukazująca kim byli mali Ukraińcy, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji. Wystawa powstała przy pomocy platformy pamięci Memoriał (www.victims.memorial), która każdego dnia opowiada historie poległych obrońców i cywilów, aby utrwalić nazwiska wszystkich zabitych przez Rosję. Od rana, wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmu „Żyć po tym, jak zabrali cały Twój świat, który wyświetlany będzie na telewizorach w całej przestrzeni dworca. Dokument opowiada historię dwóch mężczyzn, dwóch tragedii i dwóch rodzin, którym Rosjanie zabrali cały świat, a pomimo to starają się żyć, pomagając innym.

„Kiedy życie staje w miejscu” to tytuł spotkania z kobietami, świadkami wydarzeń w Ukrainie, które rozpocznie się o godz. 15:00 w „Poczytalni Na dVoRcu”. Poprowadzi je prof. UJK dr hab. Marzena Marczewska. – Takie spotkania uświadamiają, że nigdy nie możemy mieć pewności co do spokoju w naszym kraju. Dlatego musimy doceniać to, że żyjemy w wolnym kraju – mówi prezydent Kielc, który podczas spotkania w Poczytalni opowie o działaniach Miasta Kielce na rzecz Ukrainy.

Powrót na początek strony